Pınar Kür'ün romanlarında anlatıcı-kurmaca ve gerçeklik
The narrator in Pınar Kür's novels fiction and reality
  1. Tez No: 308689
  2. Yazar: FUNDA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışmada anlatının temel ögesi olan anlatıcının tipinin ve düzleminin diğer anlatı öğelerini nasıl etkilediği ve bu etkileşimin okurda nasıl bir gerçeklik algısı meydana getirdiği incelenmiştir. Amacımız anlatının ana ögesi olan anlatıcıyı araştırmamızın merkezine alarak anlatıcının diğer ögelerle ilişkisini ortaya koymak ve bu ilişkinin okurda yarattığı gerçeklik ya da kurmaca algısını nasıl oluşturduğunu ortaya koymaktır. İnceleme nesnemiz Pınar Kür'ün romanlarıdır. Ayrıca bu çalışma, Pınar Kür'ün kurmaca ve üst - kurmaca düzlemi anlatıcı aracılığıyla nasıl kurguladıgını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis,it is studied that how the narrator?s type and the angle of view ,which are the main element of narration effects the other narration elements and how this interactivity creates a reality perception in the readers. Our aim is to put forward the relation of narrator with the other elements while putting the teller, which is the main element of narration, to the center of our research and to put forward how this relation creates the perception of reality and fiction in the readers mind. Our researchment element is the novels of Pınar KUR. Besides,this study states how Pınar KUR fictionalizes fiction and meta-fiction level via the narrator