Renan Demirkan'ın 'Üç Şekerli Demli Çay'romanında kültürlerarasılık
Interculturality in the novel ?Three Sugared Dark Tea? by Renan Demirkan
- Tez No: 308688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Renan Demirkan'ın ?Üç Şekerli Demli Çay? adlı romanında kültürlerarasılık konusu ele alınmıştır. Henüz yedi yaşındayken, 1962 yılında ailesiyle birlikte Almanya'ya göç eden Demirkan, Alman televizyon ve tiyatrosunun tanınmış bir oyuncusudur. Kızının doğumundan sonra tiyatro ve sinema dışında evrensel konulara değinen Demirkan, 1991 yılında ?Üç Şekerli Demli Çay? adlı otobiyografik romanıyla Türk-Alman kültürü arasında geçen bir gençlik hikâyesini anlatarak yazarlık kariyerine başlamıştır. Yazar eserinde Almanya'ya çalışmak için göç eden ailesinin ve kendisinin yaşadığı sorunları dile getirmektedir. Ayrıca göçmenlerin yaşadığı yabancılık ve kimlik sorununu ele almaktadır. Bunlarla birlikte eserde evrensel konulara da yer verilmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, göç olgusu, Renan Demirkan'ın biyografisi, ?Üç Şekerli Demli Çay? adlı romanının özeti, konuyla ilgili araştırmalarda son durum ve çalışmanın yöntemi başlıkları ele alınmıştır. Çalışmamın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde eser kültürlerarasılık yönünden incelenmiştir. Yazarın Almanya ve Türkiye'deki hayatını karşılaştırmalı olarak ele aldığı eserde geçen kültürlerarası öğeler tespit edilip, yansıtılmaya ve her iki kültürün ortak ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için de çalışmanın ana bölümü kültür, baş figürün Almanya'daki ve Türkiye'deki hayatı, aile yapısı, ekonomik durum, din, eğitim, çalışma hayatı, siyaset, uyum, uyumsuzluk ve yabancı düşmanlığı başlıkları altında toplanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, the İnterculturality in the novel ?Three Sugared Dark Tea? by Renan Demirkan is discussed.Demirkan, who immigrated to Germany with his family in 1962 when she was just seven, is a famous actor in German television and theatre. After the birth of his daughter she has started to study on global issues along with theatre and cinema. Then her career as a novelist has started with ?Three Sugared Dark Tea? in which she narrates a youth history among Turkish and German cultures. İn her work, she depicts the problems of herfamily and himself after immigrating to Germany. İn addition to this, she deals with the feeling of alienation and identity problem of immigrants. Global issues are also mentioned in this work.İn the prologue of the study, immigration event, autobiography of Renan Demirkan, summary of the novel, recent situation in related researches and the methodology of the study are discussed. İn the second part which forms the main subject of the study, the work is analyzed from the aspect of interculturality. The intercultural elements in the work, which comparatively deals with the life of the writer both in Germany and Turkey, are identified and presented and different aspects of two cultures are set forth as well. Therefore, the main part of the study is composed of the topics below;Culture, the life of the hero in Germany and Turkey, family structure, economical status, religion, education, professional life, politics, adaptation, inadaptation and foreigner hostility. İn the epilogue, there is an overview related to the subject.