Günümüz Tuva Türkçesi: Giriş-dil özellikleri-metinler-söz dizini
Contemporary Tuvan Turkish: Introduction-language properties-texts-index
- Tez No: 308726
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1224
Özet
Tuva Türkçesini tüm yönleriyle ele almaya çalıştığımız tezimiz, beş ana bölümden oluşmaktadır.Tuva Türkleri hakkında (Tuva Türklerinin tarihi, Tuva adı, Tuva Türkçesinin edebî dil olma süreci, kullandıkları alfabeler vb.) kısa, tanıtıcı bilgiler sunduğumuz girişten sonra, günümüz Tuva edebî dilini yansıtan, çeşitli kaynaklardan oluşturduğumuz 27 metin üzerinde dil incelemesi yapılmıştır. Dil özellikleri tespit edilirken, metinlerimizden oluşturduğumuz fişler kullanılmış, böylece şekil bilgisinde, işlevler tespit edilerek, bunlar ön plana çıkarılmıştır. Metinlerimizdeki tüm sözcükler kullanıldığı cümledeki anlamlarına göre fişlenmiş ve sözlükte bu anlam farklılığı dikkate alınarak gösterilmiştir. Ayrıca tüm kelimeler, dizinde gösterilmiştir. Sonuç olarak ise, Tuva Türkçesinin, Türk lehçeleri arasında onu farklı kılan özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The dissertation regarding all aspects of Tuvan Turkish consists of five main parts. First, short and introductory information about Tuvans (history of Tuvans, the name of Tuva, process of becoming a literary language, their alphabets etc.) has been given and then the characteristics of Tuvan Turkish has been determined through investigation of 27 texts selected from various texts in Tuvan Turkish. The notes we create from texts have been used when determining the characteristics of the language, so the functions of suffixes have been determined and their functions have been emphasized.All words in our texts have been devided considering their meanings and these words have been shown in the dictionary and index.Finally, the features and deferences of Tuvan Turkish have been focused in the last part.