КЫРГЫЗ ЖАНА ТҮШТҮК СИБИРЬ ТҮРК ТИЛДЕРИНДЕГИ КУРАНДЫ АТООЧ СӨЗДӨРДҮН ЖАСАЛЫШЫ
Kırgız ve Güney Sibirya Türk dillerinde isim yapım ekleri
  1. Tez No: 923864
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞPOLOT SADIKOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Bishkek Humanities University named after K Karasaev
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türk lehçelerinin derinlemesine incelenmesi ve tarihsel karşılaştırmalar yapılması günümüz dilbiliminin temel konularından biridir. Bilimsel çalışmamızda Kırgız Türkçesi ile Güney Sibirya'da yaşayan Altay, Tuva ve Hakas Türklerinin lehçeleri incelenerek karşılaştırmalı olarak isim türetmeleri ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Kırgız ve Güney Sibirya Türk lehçelerinde isim yapımında ortak ve farklı yönleri tespit etmektir. Bu hedefe ulaşmak için aşağıdaki görevler belirlenmiştir: 1. Genel dilbilimde sözcük oluşumunun incelenmesi hakkında genel bilgi vermek; 2. Türkoloji'de kelime oluşumu çalışmalarının genel bir görünümü; 3. Kırgız, Altay, Tuva ve Hakas lehçelerinde isim yapım eklerinin durumunun incelenmesi; 4. Kırgız, Altay, Tuva ve Hakas lehçelerinde isimleri oluşturan sözcük türlerinin oluşum biçimlerine göre dağılımını incelemek; 5. İsimlerin oluşumundaki benzerliklerin detaylı bir şekilde tartışılması; 6. İsimlerin oluşumundaki farklılıkları belirlenmesi; 7. Kırgız, Altay, Tuva ve Hakas lehçelerinde sözcük türlerine göre oluşan sözcüklerin anlambilimine göre sınıflandırılması.
Özet (Çeviri)
In-depth examination of Turkish dialects and making historical comparisons are among the fundamental issues of today's linguistics. In our scientific study, the dialects of Kyrgyz Turkish and the Altai, Tuva and Khakas Turks living in South Siberia were examined and their noun derivations were comparatively addressed. The aim of the study is to identify common and different aspects in noun formation in Kyrgyz and South Siberian Turkish dialects. The following tasks were determined to achieve this goal: 1. To provide general information about the examination of word formation in general linguistics; 2. A general view of word formation studies in Turkology; 3. To examine the status of noun formation suffixes in Kyrgyz, Altai, Tuva and Khakas dialects; 4. To examine the distribution of word types forming nouns in Kyrgyz, Altai, Tuva and Khakas dialects according to their formation forms; 5. To discuss the similarities in the formation of nouns in detail; 6. To determine the differences in the formation of nouns; 7. Classification of words formed according to word types in Kyrgyz, Altai, Tuva and Khakas dialects according to their semantics.