İş Hukukunda üçlü ilişkilere dayalı istihdam türleri
Employment types which depended on triangular relationships in Labour Law
  1. Tez No: 308725
  2. Yazar: OSMAN ÜMRAN ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uygulamada üçlü ilişkilerin önem kazanıp yaygınlaşması küreselleşme ile birlikte olmuştur. İş hukukunda üçlü ilişkiler denilince bu üst işveren-alt işveren ilişkisi, geçici (ödünç) iş ilişkisi, işyeri devri ve iş sözleşmesi devri şekillerinde görülebilmektedir. Yani iş hukuku itibariyle üçlü ilişkiler çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Türk iş hayatında üçlü ilişkilerin varlığı giderek önem kazanmaktadır. Bunun sonucunda iş hukukumuzda üçlü ilişkiler ile ilgili çeşitli düzenlemelere yer verildiği görülmektedir. Üçlü ilişkilerle ilgili düzenlemelerin kanunlarımızda yerlerini almasının tarihi çok yenidir, lakin gerçekte bunların uygulamalarına ülkede çok uzun zamandır rastlanmaktadır. Üçlü ilişki tiplerinin Türk kanunlarına girmesi kaçınılmazdı ve nitekim bu gerçekleşti. Bunların kanunlarımıza girmesindeki amaç, uygulamalarındaki aksaklıklar ve ihtilafları ortadan kaldırmaktı.
Özet (Çeviri)
In practical terms the importance and spread of triangular relationships have begun with globalisation. Within the labour law when said triangular relationships this include the principal employer?sub-employer relationship, temporary working relationship, transfer of establishment, and transfer of labour contracts. Namely there are various shapes of triangular relationships within the labour law.The importance of triangular relationships gradually increases in Turkish business life. As a result of this it is seen that in our labour law are given place to various arrangements which related to triangular relationships. The history of our triangular relationships related legal regulations is very short, but indeed several practices of triangular relationships have been seen for a long time in the country. The entry of types of triangular relationships in Turkish laws was inevitable, thus it happened. Here the aim was shooting the troubles and settling the disputes while they are implemented.