Liderlik tarzları ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The relationship between leadership styles and organizational silence: A study on hotels
- Tez No: 308743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Liderlik üzerine eskilerden beri bir çok şey yazılmış olmakla birlikte günümüzde de bu konu hala önemini korumaya devam etmektedir. Öyle ki işletmeler artık liderlerinde bulunması gereken özelliklerin önemini kavramış ve bu özelliklerin ve liderin davranışlarının işletme verimliliğinde çok önemli bir rol oynadığının bilincine varmıştır. Çünkü liderin davranışları çalışanlar üzerinde doğrudan bir etki yaratacak ve çalışanların davranışlarına yansıyacaktır. Çalışanlar, bu etkiye göre hareket edecek ve verimlilikleri de bu doğrultuda etkilenebilecektir. Böylece çalışanlar kimi zaman fikir ve düşüncelerin açıkça ifade edebilecek iken kimi zaman ise liderin davranışının etkisi ile fikir ve düşüncelerini açıkça dile getirmeyerek sessiz kalmayı tercih edebilecektir. Bu çalışmanın amacı, liderlerin davranış biçimlerinin çalışanların sessizliği üzerindeki etkisini incelemektir. Bu anlamda bir turizm işletmesi olan konaklama işletmeleri çalışanlarının örgüt içerisinde sessizlik davranışında bulunmasının liderin davranış biçimiyle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada liderlik kavramı, kuramları ve liderlik tarzlarına yer verilmiştir. Bunun yanı sıra örgütsel sessizlik kavramı, ayrıca çalışanların örgüt içerisindeki konuşma biçimleri, örgütsel sessizliğin teorik temelleri, örgütsel sessizliğe neden olan faktörler ve örgütsel sessizlik türleri ve bunun yanında örgütsel sessizliğin sonuçlarına yer verilmiştir. Ayrıca turizm işletmelerinde liderlik ve örgütsel sessizliği konu alan çalışmalar incelenmiş ve çalışma içerisinde sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma, Ankara ilindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanları üzerinde yapılmış ve veriler anket formu ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler çeşitli çözümleme yöntemleri ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir.Çalışmada elde edilen sonuçlara göre dönüşümcü liderlik ve örgütsel sessizlik arasında negatif, etkileşimci ve tam serbesti tanıyan liderlik ile örgütsel sessizlik arasında pozitif bir yönde korelasyon olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With many things which have long been written on leadership, nowadays this subject has still kept its importance. Organizations now have realized the importance of the traits which leaders must have, and have undeerstood that these traits and behaviors of leader play an important role for productivity of organization. Because the behavior of leader has a direct effect on followers and behaviors of them. And they will behave according to this effect and their productivity will be affected accordingly. On one hand, employees speak up about their opinions, but on the other hand sometimes due to the impact of leader, they cannot speak up, and they may choose the silence.The aim of this study is to reveal the relationship between the leadership styles and organizational silence. In this sense, it is intended that the relationship between employees of hotels ,which are a tourism firm, choose the silence and the traits of leader.İn this study; the term leadership, leadership theory and trait style of leadership, the term organizational silence, speaking styles of employees in the organization, theoric bases of organizational silence, factors which cause organizational silence and the types and results of organizational silence are mentioned. The studies about leadership and organizational silence are studied and results of them are mentioned in this study. The survey is conducted on employees of 4 and 5 stars hotels in Ankara, and data are taken by questionnare. Data are analyzed through SPSS 11.5.According to results of this study, there is a negative correlation between organizational silence and transformational leadership, and positive correlation between transactional, laissez-faire leadership and organizational silence.