Allah'a imanın ahlaki boyutu
Moral dimension of faith to God
- Tez No: 308795
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Ahlâk denilince, genel anlamda bireysel ve toplumsal davranış kuralları ve bu kuralları saptayan, inceleyen bilim anlaşılır. Ahlâkî değerler, insanı insan yapan en önemli özellikler arasındadır. İman ise Allah tarafından gönderilen ilahi mesajı gönülden tasdik etmektir. Buna göre imanın bir gönül ve vicdan işi olduğu söylenebilir. Ancak bu gönülde olanın dışa yansımayacağı anlamına gelmez tam aksine insanın içinde ne varsa dışına o yansır `bal küpünden sirke sızmaz'. Bunun için Allah'a iman ve O'nun dünya-ahiret saadeti için insana emrettikleri, aktif bir bağ olarak ahlaki davranışı gerektirir. Allah inancı ahlâk kurallarına ulvi bir dayanak oluşturarak, insan zihninde olumlu düşünceler oluşturmaktadır. Allah'a iman hem ahlâka kaynaklık eder, hem de ahlaki davranışları geçicilikten kurtararak süreklililiğini sağlar. Bunun için ahlâkî erdemlerin en büyük destekçisi Allah'a imandır. Dolayısıyla, her ne kadar ayrı ayrı konular gibi gözükseler de aslında inanç ve ahlâk konuları, orijinleri, kapsamları ve hedefleri bakımından son derece benzerdirler. Öyle ki ilahi dinler açısından Allah'a iman, ahlâki bir zorunluluk olduğu gibi, ahlâk kurallarına uymak da Allah'a imanın bir gereğidir. İnsandaki ahlâkî değerlerin varlığı, aynı zamanda o değerlerin bir kaynağı olarak Tanrı'nın varlığına da büyük bir işarettir. Bundan dolayı Allah inancı ve ahlak birbirini bütünleyen, insan hayatına anlam kazandıran temel değerlerdir. Bir an için ikisinden birinin olmadığını varsayalım; inançsız ahlâk, sağlam bir dayanağı, sürekliliği olmayan, aklın yorumuna mahkûm bir çıkmaza dönüşebileceği gibi, ahlâksız bir inanç da hurafe mesabesinde kalacaktır.
Özet (Çeviri)
When one said about morality, in general, individual and social behavioral rules and science that determines and studies such rules are understood. Moral values are among the most important features making human as human. Faith means heartfelt approval of the divine message sending from Allah. According to this, it is stated that faith is from heart and conscience. However, it does not mean the thing in the heart cannot reflect out; on the contrary, the things inside human is reflected out, ?no vinegar leaks from honey jar?. For this reason, faith to Allah requires Allah?s orders and moral behavior as an active connection for world ? afterlife happiness of Allah. The faith of Allah creates sublime basis for the rules of morality and positive thoughts in mind of human. The faith to Allah both sources morality and makes moral behaviors permanent and provides its continuity. For this reason, the biggest supporter of the moral virtues is faith to Allah Hence, even they are different subjects; they are actually so similar in terms of faith and moral subjects, origins, scopes and targets. So that believing in Allah is a moral imperative in terms of the divine religions, and obeying the rules of morality is a requirement of faith to Allah. The presence of moral virtues at human is also a big mark for the presence of God as a source of that virtues. For this reason, the faith to Allah and morality are basic values entegrating each other and making meaningful the life of human. Consider that one of them is absent, morality without faith turns into a frustrating situation depending on interpretation of mind which has no solid basis and continuity, and faith without morality remains at the level of superstition.