İşârî tefsirlerde Hz. İbrâhim kıssası -Rûhu'l-Beyân örneği-
The story of Prophet Abraham in esoteric (ishārī) tafsīrs –The case of Rūhu'l-Beyān-
  1. Tez No: 995565
  2. Yazar: LATİF ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDANE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Allah Teâlâ, Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. İbrâhim kıssalarını birçok sûrede farklı boyutlarıyla bizlere sunmaktadır. Bu kıssalar, tevhid mücadelesinin en dikkat çekici örneklerinden biri olarak karşımıza çıkar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, söz konusu kıssaların yalnızca tarihî bir veri olarak aktarılmadığıdır. Aksine bu kıssalar, iman, ahlâk ve mânevî öğretiler bakımından da derin anlamlar taşımaktadır. Tasavvufî tefsir geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan İsmâil Hakkı Bursevî (ö. 1137/1725), Rûhu'l-Beyân isimli eserinde Hz. İbrâhim kıssalarını hem zâhirî yönüyle hem de bâtınî boyutlarıyla ele alır. Onun yaklaşımında Hz. İbrâhim, yalnızca tarihsel süreçte yaşamış bir peygamber değil, aynı zamanda mürşidin terbiyesi altında yetişmiş, mânevî yolculuğu sembolize eden bir şahsiyet olarak değerlendirilir. Zâhirî açıdan bakıldığında Hz. İbrâhim'in kıssaları, tevhid mücadelesinin ve hak–bâtıl ayrışmasının en açık delilidir. Putları kırması, müşrik toplumu ile girdiği mücadele, onun hakikati ilan eden bir peygamber olduğunu gösterir. Babası ile yaptığı diyalog ise aile–iman çatışmasının bir örneğini ortaya koyar. Burada asıl vurgulanan, imanın insânî bağların önüne geçtiği, kulluğun en üstün değer olduğu gerçeğidir. Bu çerçevede tasavvufî manada putperest baba, insanı hakikatten alıkoyan hevâyı; Hz. İbrâhim ise selîm bir kalple Allah'a yönelen hakikî teslimiyeti temsil eder. Dolayısıyla babasıyla yaptığı münâzara, sâlikin iç dünyasındaki hevâ ile kalp arasındaki çatışmaya işaret eder. Hz. İbrâhim'in gök cisimlerine bakarak yaptığı çıkarım, zâhirî anlamıyla kavmine karşı ileri sürdüğü aklî bir delildir. Yıldız, ay ve güneş üzerinden yaptığı bu akıl yürütme, putperest kavme karşı mantıkî bir tevhid ispatıdır. Fakat bâtınî anlamda bu çıkarım, kalbin mânevî yolculuğuna işaret eder. Yıldız nefsi, ay kalbi, güneş ise ruhun Hakk'ın nûruyla aydınlanmasını sembolize eder. Onun ateşe atılması, zâhiren müşriklerin zulmüne karşı bir imtihan, bâtınî anlamda ise nefis ateşiyle imtihan olmanın sembolüdür. Kişi teslimiyet ve sabır sayesinde ilâhî lütufla bu ateşi serinliğe ve selâmete dönüştürür. Aynı şekilde İshak ve Ya'kûb'un müjdelenmesi, kalbe doğan mânevî müjdeler olarak yorumlanır. Hz. İbrâhim'in evine misafir olan melekler ise kalbe inen marifet nurları olarak görülür. Kurban hadisesi ise en derin sembollerden biridir. Oğlunu kurban etmesi, sâlikin dünyada en çok değer verdiği şeylerden, nefsin prangalarından ve enaniyet bağlarından kurtulmasını ifade eder. İçindeki İsmâil'i, yani benliği ve gururu feda ederek Allah'a teslim olmak, bu kıssanın tasavvufî boyutunu ortaya koyar. Putların kırılması da yalnızca taş ve tahtadan yapılan putların yıkılması değildir; gönüldeki nefsânî arzuların, mal sevgisinin, makam–mevki tutkusunun ve şöhret isteğinin putlaştırılmasına karşı bir uyarıdır. Hz. İbrâhim'in baltayla putları devirmesi, sâlikin zikr ve riyâzet yoluyla gönlündeki mânevî putları yıkmasını sembolize eder. Dolayısıyla Bursevî, Hz. İbrâhim kıssalarını bir yönüyle tarihsel bağlamda ve zâhirî anlamlarıyla ele alırken, diğer yönüyle de sûfî bir derinlik kazandırır. Bu yaklaşım, klasik tefsir geleneği ile tasavvufî yorumun kesiştiği noktayı temsil eder. Hz. İbrâhim'in kıssası, bir yandan aklî ve iknâ edici delillerle tevhidi ortaya koyarken, diğer yandan sâlikin mânevî hayatında bir rehber ve mürşid olarak yer bulur. Sonuç itibariyle Hz. İbrâhim'in kıssaları, Kur'ân'da hem tarihî bir peygamberin mücadelelerini aktarmakta hem de insanın içsel yolculuğuna ışık tutmaktadır. Bu nedenle onun hayatı, hem aklın hem de kalbin yolculuğuna rehberlik eden bir örneklik teşkil eder. Bu çalışmamızda, işârî gelenekten gelen İsmâil Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l-Beyân adlı eserinde Hz. İbrâhim'in kıssasına dair ilgili âyetlerin mânasını kavramaya çalıştık. Hz. İbrâhim hakkında pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, Rûhu'l-Beyân bağlamında hazırlanmış müstakil bir araştırma yoktur. Çalışmamız bu alanda mevcut boşluğu dodurmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty presents the stories of Prophet Abraham in the Qur'an across many surahs with various dimensions. These stories emerge as some of the most striking examples of the struggle for monotheism. However, it should be noted that these narratives are not transmitted merely as historical data. On the contrary, they carry profound meanings in terms of faith, morality, and spiritual teachings. One of the most significant representatives of the Sufi exegetical tradition, Ismāʿīl Ḥaqqī Bursevī (ö. 1137/1725), in his work Rūḥ al-Bayān, interprets the stories of Prophet Abraham both in their outward (ẓāhir) and inward (bāṭin) dimensions. In his approach, Abraham is not only a prophet who lived in a historical context but also a figure symbolizing the spiritual journey of one nurtured under the guidance of a spiritual master. From an outward perspective, Abraham's stories stand as the clearest evidence of the struggle for monotheism and the distinction between truth and falsehood. His breaking of the idols and his confrontation with the polytheistic society demonstrate his role as a prophet who proclaims the truth. His dialogue with his father reflects the conflict between family ties and faith, underlining that faith surpasses human relations and that servitude to God is the highest value. In this sense, within a mystical framework, the idolatrous father represents the carnal desire (hawā) that diverts a person from truth, whereas Abraham represents genuine submission to God with a sound heart. Thus, his debate with his father points to the inner conflict between the lower self and the heart within the spiritual seeker. Abraham's reasoning through celestial bodies, outwardly, constitutes a rational proof presented to his people. His reflection on the star, the moon, and the sun serves as a logical argument agains**t polytheism. Inwardly, however, this reasoning symbolizes the spiritual journey of the heart: the star representing the self, the moon the heart, and the sun the illumination of the soul by the Divine light. His being cast into the fire is, on the one hand, a trial against the oppression of the idolaters, and on the other, an allegory of the trial by the fire of the lower self. Through surrender and patience, the seeker experiences divine grace, transforming the fire into peace and safety. Likewise, the glad tidings of Isaac and Jacob are interpreted as spiritual glad tidings born in the heart. The angels visiting Abraham's household are seen as lights of gnosis descending into the heart. The episode of sacrifice carries one of the deepest symbolic meanings. Abraham's offering of his son signifies the seeker's liberation from the chains of the ego, worldly attachments, and pride. Sacrificing the“inner Ishmael,”namely the self and arrogance, is interpreted as complete submission to God. Similarly, the breaking of idols is not limited to destroying statues of wood and stone, but also serves as a warning against the idolization of carnal desires, love of wealth, ambition for position, and craving for fame. Abraham's striking down of the idols with an axe symbolizes the seeker's destruction of inner idols through remembrance (dhikr) and spiritual discipline (riyāḍa). Thus, Bursevī interprets the stories of Abraham not only within their historical context and outward meanings but also with a mystical depth. This approach represents the intersection between the classical exegetical tradition and Sufi interpretation. The stories of Abraham both establish monotheism with rational and persuasive proofs and function as a guide for the seeker's spiritual life. Ultimately, the narratives of Abraham in the Qur'an recount the struggles of a historical prophet while simultaneously illuminating the inner journey of the human being. For this reason, his life serves as a model guiding both the path of reason and the path of the heart. In this study, we aimed to grasp the meanings of the relevant verses concerning Abraham in Ismāʿīl Ḥaqqī Bursevī's Rūḥ al-Bayān, which comes from the esoteric tafsīr tradition.