Muhasebe meslek mensuplarının kurumsal yönetim konusundaki sorumlulukları
Responsibilities of professional accountants on corporate governance
  1. Tez No: 308807
  2. Yazar: TUĞBA DÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kurumsal yönetim ilkelerine işlerlik kazandırmak muhasebe departmanının sosyal sorumluluğundadır. Bu sorumluluk çerçevesinde muhasebe, birey odaklılıktan ziyade kurumsal bir muhasebe kimliğine kavuşmalıdır. Bu anlamda muhasebe meslek mensupları, işletmelerde muhasebe bilgi sistemini oluşturmalı, muhasebe standartlarını dikkate alarak kurumsal yönetim uygulamalarını güçlü bir finansal bilgi ve raporlama sistemi ile desteklemelidir. Muhasebe meslek mensuplarının kurumsal yönetim konusundaki sorumluluklarını belirlemek üzere yapılan bu çalışmada, meslek mensuplarının kurumsal yönetimi ne ölçüde algıladıkları ve kurumsal yönetim uygulamalarındaki sorumluluk düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Giving effect to the principles of corporate governance is in the social responsibility of the accounting department. Within the framework of this responsibility, accounting should achieve a corporate accounting identity rather than individual-oriented one. In this sense the professional accountants are supposed to create the accounting information system in business. Moreover, they should support the application of corporate governance with a powerful financial information and reporting system taking the accounting standards into consideration. In this study to determine the responsibilities of the professional accountants on corporate governance, the extent to which corporate management professionals perceive and their levels of responsibility for corporate governance practices are all identified.