İnsan kaynakları seçme ve yerleştirme süreci açısından kişilik boyutları ile çalışan performansı ilişkisi: İlaç sektöründe psikoteknik boyutta bir uygulama
Relationship between personality dimensions and employee performance in terms of human resources selection and placement process: A psycho-technical application in the pharmaceutical sector
  1. Tez No: 308828
  2. Yazar: AYŞE KOCABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, Beş Faktör Kişilik Modeli Boyutları (Sorumluluk, Duygusal denge, Dışadönüklük, Deneyime açıklık ve Uyumluluk) ile genel performans, görev performansı ve bağlamsal performans türleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaçla, Türkiye'de çeşitli illerde ilaç sektöründe faaliyet gösteren (n:393) ilaç mümessili ile görgül bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada yararlanılan ölçekler şunlardır: [California Berkeley Kişilik Laboratuarı John&Srivastava (1999); John&Naumann&Soto (2008) tarafından geliştirilen ?The Big Five Inventory? anketi; Campbell (1987) tarafından geliştirilen ve Scotter'un (2000) çalışmasında kullanılan 16 maddelik bağlamsal performans anketi ile Morgeson, Reider ve Campion'un (2005) 5 maddelik görev performansı anketi] Araştırma sonuçları, sırasıyla Sorumluluk, Uyumluluk, Deneyime Açıklık, Dışadönüklük ve Duygusal denge boyutlarının genel performans, görev performansı ve bağlamsal performans ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to determine the relationship between the Five Factor Model of Personality Dimensions (Conscientiousness, Neuroticism, Extraversion, Openness, Agreeableness) and general performance, task performance and contextual performance. For this purpose, an empirical research was conducted with (n:393) sales representatives operating in pharmaceutical industry from various provinces of Turkey. In this study, the surveys used are:“The Big Five Inventory”survey developed by California, Berkeley Personality Lab, John & Srivastava (1999), John & Naumann & Soto (2008); 16-item contextual performance survey developed by Scotter (2000) and used by Campbell (1987) and 5-item task performance survey used by Morgeson, Reider and Campion (2005). Research results indicate that respectively Conscientiousness, Agreeableness, Openness, Extraversion and Neuroticism are associated with overall performance, task performance and contextual performance.