Konya Kavak yöresi halılarının tespiti ve günümüzdeki durumu
Determination of carpets in the Kavak region of Konya and their present situation
- Tez No: 308836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Konya ve çevesi önemli halı dokuma mekezlerini bünyesinde barındırmaktadır. Her yöreye özgü halı dokuma örneklerinin üretildiği merkezler arasında Kavak yöresi halı dokumaları da bilinmektedir.Kavak halıcılığı literatürde varlığını duyurmuş olmasına rağmen yöreye özgü bir çalışmanın yapılmamış olması bu çalışmanın yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışma bölgesel dokumacılıkta özgün örneklerin üretildiği Kavak yöresi halı dokumalarının tanıtımı, korunması ve kayıt altına alınması açısından önem taşımaktadır.Bu Çalışma Kavak Kasabası, Kavak Halı dokuma örnekleri bulunan müzeler ile Mevlana Müzesi çevresindeki halı ticarethanelerinde yürütülmüştür.Aynı zamanda bu çalışma, Kavak yöresi ve Kavak yöresi halı dokumalarını tüm yönleriyle ele alan bir kaynak niteliği taşımaktadır.Araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın tanımı, amacı ve önemi, literatür özetleri Konya ili ve Kavak kasabası hakkında genel bilgiler ile halı dokumacılığı ve Kavak halıları hakkında genel bilgiler yer almaktadır.İkinci bölümda araştırma materyali ve izlenen yöntem ele alınmıştır.Üçüncü bölümde Konya, Kavak yöresi halı dokuma örneklerinden oluşan katolog yer almaktadır.Dördüncü bölümde araştırma ile ilgili verilere ve bu verilerden elde edilen bulgularla oluşturulan tablolar ve tablo yorumlarına yer verilmiştir.Araştırmanın son kısmında ise tablolardan elde edilen sonuçlar, yazılı ve canlı kaynaklar ışığında değerlendirilerek Konya, Kavak yöresi halı dokumacılığı hakkında genel bir yargıya ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Kavak halıcılığının bugünkü durumu değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur. Buna göre müzeler ile halı ticarethanelerinde bulunan Kavak yöresi halı dokumalarının saklanma, korunma ve teşhirleri ile ilgili genel yargılara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yöre dokumalarının motif ve kompozisyon özelliklerini yansıtan çizimler ve fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Konya and its environs include important and leading carpet weaving centers. Among these centers, where examples of carpet weaving belonging to all regions are produced, the region of Kavak is famous for its carpet weaving.Although carpet weaving in Kavak has entered relevant literature, the fact that no study has been conducted on the region has caused this study to be carried out. The present study is important in terms of the promotion, preservation and recording of carpets woven in Kavak region, where specific weaving examples are produced.This study was conducted in the town of Kavak, museums which exhibit examples of Kavak carpets and carpet shops around the Mevlana Museum.At the same time, this study is a source that deals with the region of Kavak and carpets of Kavak region in all their aspects.Introduction to the study involves definition, purpose and importance of the study, literature reviews, general information about the province of Konya and the town of Kavak and again general information about carpet weaving and carpets of Kavak.The second section deals with the research material and the method that was employed.The third section involves a catalogue that consists of weaving samples from the region of Kavak in Konya.The fourth section includes data about the study, tables that were formed from the findings obtained from these data and interpretations of tables.In the final section of the study, the results obtained from the tables were evaluated in the light of written and living sources and a general conclusion was reached about carpet weaving in the region of Kavak, in the province of Konya. The present state of carpet weaving in Kavak was evaluated in accordance with these results and suggestions were made.According to this, general conclusions were drawn concerning the preservation, storage and exhibition of carpets of Kavak in museums and carpet dy