İhracata dayalı sanayileşme stratejilerinin büyüme üzerine etkisi: Türkiye üzerine ampirik bir uygulama
Based on exports industrialization strategies effect on growth: An empirical application on Turkey
  1. Tez No: 308835
  2. Yazar: SEVİLAY KONYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda ihracat ve büyüme arasındaki ilişki olup olmadığı çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Ülkemizde 1980 sonrası ihracata dayalı sanayileşme ile birlikte ihracat ile büyüme arasındaki ilişki önemli bir hal almıştır. Çalışmada ihracat ve büyüme tarihsel süreç içerisinde gelişimi ele alınmıştır.1980-2011 dönemine ait ihracat ve GSYİH yıllık verileriyle Türkiye'de ihracat ile büyüme arasında kısa ve uzun dönemde bir ilişkinin olup olmadığı (koentegrasyon) ve karşılıklı olarak bir nedenselliğin olup olmadığı test edilmiştir. Analiz sonucunda ihracat ile büyüme arasında kısa dönemde bir ilişkinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak bu iki değişken arasında uzun dönemde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiş ve yüzde 5 ve yüzde 10 anlamlılık düzeylerinde ihracat ve ekonomik büyüme arasında karşılıklı olarak bir nedensellik ilişkisinin olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Whether the relationship between exports and growth in recent years caused various discussions. Based on exports industrialization in our country, together with the post ? 1980 relationship between exports and economic growth has become important. Exports and economic growth in historical process in investigated in terms of its improvement.Annual data of exports and GDP for the period 1980-2011, with the export and growth in Turkey, whether there is a relationship between the short and long term (cointegration) and tested whether mutually causality. The results shows that there is not short term relationship between exports and economic growth. However, the long term relationship between two variables was determined and It has been pointed out that mutually exports and economic growth is not cause at 5 and 10 percent significance level.