Roma Çağı cam vazo formları ve kullanım alanları
Vases Roman Age and uses of glass vases
- Tez No: 308851
- Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVENT ZOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tezimizde öncelikli olarak günümüzde ve Antik çağda camın tarihi üretim teknikleri ve tekniklerin ne zaman ortaya çıktığı hakkında bilgi verilmiş, daha sonra asıl konuyu oluşturan Roma dönemi cam vazo formlarının kullanım alanlarıyla formlar tek tek incelenerek tanımları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda vazo formlarının üretim tekniklerini de inceleyerek kapların nasıl ve hangi teknikte üretildiğini nerelerde kullanıldığı araştırılmıştır. Bu kapsam çerçevesinde sınıflandırılan cam vazo formlarını kullanım amaçları belirlenmiştir. Sınıflandırılan cam vazo formlarının kullanım alanlarının belirlenmesinde eğer varsa bazı cam kap formlarının duvar resimlerinde olan örnekleri göz önünde bulundurularak kullanım amaçları hakkında bilgiler verilmiştir.Cam vazolar incelenirken Anadolu'da müzelerde koleksiyonlarda bulunan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis on the prity date production tecniques and techniques for today and in ancient times occur when the glass on the information given, then the main topic of Roman glass vase forms which examined the use of field definitions focused on the individual forms. Production techniques in this contex by examining the forms of vases, pots investigated how and with which tecnique is used where produced. Were areas of use in determining forms of glass vases , glass vessel forms , if the wall paintings in some instances with the given information about their intended use in mind.Glass vases are examples in collections in Anatolia are examined.