Sinemada minimalizm ve 2000 sonrası Türk sinemasında minimalist yaklaşımlar
Minimalistic cinema and minimalistic approaches in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 308868
  2. Yazar: İLYAS KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Minimalist sinema kavramı sinema tarihi boyunca kendine sinemada yer bulmuş olan bir anlatım şekli, bir sinema tarzıdır. Ancak bu anlatım şekli, sinema tarzı uzun yıllar minimalist tanımı kullanılmadan kendine sinema akımlarında ve dünya sinemalarında yer bulmuştur. Sovyet Toplumsal Gerçekçiliği ve İtalyan Yeni Gerçekçilik'i minimalist sinemanın özelliklerini en iyi ve ilk gördüğümüz sinema akımlarıdır.Özellikle 1990'ların sonrasında kavramın sinema dünyasında kullanılmaya başlaması ile minimalist sinemanın ne olduğu üzerine bir karmaşanın yaşandığı görünmüştür. Sadece bir takım teknik özellikler üzerinden kurulmaya ve tanımlandırılmaya çalışılan Minimalist sinema kavramı, özellikle Türk sinemasında sanat adına yapılmış filmlerde kullanılan bir anlatım tarzı havasına büründürülmüştür. Bu çalışmada minimalizmin tanımı ve sanat dallarındaki kullanımından sonra sinemadaki yeri açıklanmaya çalışılmıştır. Sanat ve sinemadaki kullanımı sonucunda oluşturulacak tanım ile minimalist sinemanın Türk sinemasındaki geçmişi irdelenmiş özellikle 1990 ve 2000'lerdeki durumu anlatılmaya çalışılmıştır. Teknik özelliklere hapsedilen minimalist sinemanın tarihsel geçmişi ili ilişkileri de göz önüne alınarak filmlerimizin ve yönetmenlerimizin ne kadar minimalist olduğu ya da sinemamızdaki minimalist anlayışın ne olması gerektiğine dair bir çalışmaya gidilmiştir bu çalışmada.
Özet (Çeviri)
The notion of minimalistic cinema is a type of expression and cinema which has gained an importance place throughout the history. However, this type of expression has taken a place in cinema trends and world?s cinema for long years. Soviet Social Realism and Italian Neo-Realism are the best and preceding trends of minimalistic cinema.The notion of minimalistic cinema has been widely used since 1990s and this has paved the way for some arguments as to the definition of minimalistic cinema. Mainly defined by some of the technical aspects, the notion of minimalistic cinema has been regarded as a type of expression that is especially used in Turkish cinema in films made for the sake of art.This paper explains the importance of minimalism in cinema as well as its role in other branches of art. It also analyzes the definition of minimalism concerning its use in art and cinema and it then delves into the position of minimalism in Turkish cinema especially in 1990s and 2000s. Furthermore, it highlights the link between history of minimalist cinema, which was thought to be mainly consisting of technical aspects and today?s notion and it also touches upon the minimalistic approaches of Turkish films and directors and the description of minimalistic cinema.