Algılanan örgütsel desteğin, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyetine etkisi araştırması: Konya aile hekimleri örneği
The practice of the effect of perceived organizational support on organizational identification and turnover intention: Family physician model in Konya
- Tez No: 308869
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel destek algılarının, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Konya ilindeki 131 aile hekimi üzerinde anket uygulanmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre algılanan örgütsel destek ile yönetici desteği ve örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenirken işten ayrılma niyeti ile diğer değişkenler arasında negatif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir.Ayrıca araştırma kapsamında söz konusu değişkenler ile belirli demografik değişkenler arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Yapılan farklılık analizi sonuçlarına göre örgütsel özdeşleşme ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak demografik değişkenler ile algılanan örgütsel destek ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of perceived organizational support on organizational identification and turnover intention. In accordance with this purpose was applied on 131 family physicians in Konya. The data obtained by means of the survey method were analysed. According to the results of correlation analysis, while positive relationship between perceived organizational support, organizational identification and supervisior support was revealed, a negative relationship was obtained between turnover intention and the other variables.Also, with the scope of the research, relationships between these variables and certain demographic variables were detected. According to difference analysis results of the research, significant differences between organizational identification and gender variable were determined. But significant differences were not determined between demographic variables and perceived organizational support and turnover intention.