Kur'an'da insanın kendine zulmetmesi
Persecution of the human to himself
  1. Tez No: 308867
  2. Yazar: NEVRİYE SÜMEYRA BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Zulüm kelimesi Kur'an-ı Kerim'de birçok ayette yer almaktadır. Ayetlerin içeriğine baktığımızda farklı anlamlarla karşılaşmaktayız. Ancak dikkat çeken nokta insanın kendine zulmetmesidir. İnsanın kendine zulmetmesi Allah'ın onu yarattığı fıtratına aykırı davranmasıdır.Giriş bölümünde zulüm kelimesinin sözlük anlamını ele aldık. Bunun yanında zaman içerisinde edindiği anlamlara ve Kur'an içinde zulüm kelimesinin kullanımlarını inceledik. Bu konuda örnekler verdik. Ayrıca kelimenin sahip olduğu çokanlamlılık hakkında kısa bir bilgi sunduk. Zulüm kelimesiyle bağlantılı olan küfür, şirk ve nifak kavramlarını açıkladık.Birinci bölümde içinde kendilerine zulmediyorlardı ifadelerinin geçtiği ayetleri ele aldık. Ayetleri inceleyip tefsirlerden yararlandık. Ayrıca ayette belirtildiği gibi Hz. Adem, Hz. Musa ve Hz. Yunus'un kendilerine zulümlerinin Allah'ın emrine itaat etmemeleri sonucu olduğunu gördük. Ancak zihinlerde oluşacak Peygamberlerin masumluğu konusundaki şüpheleri gidermek için bu konuyu da açıkladık. Ayetlerde de belirtildiği gibi Allah'ın kullarına zulmetmeyeceğini, ancak kullarının yaptıkları fiilleri nedeniyle kendilerine zulmettiklerini belirttik.İkinci bölümde kendilerine zulmeden kavimleri ele aldık. Kavimleri farklı başlıklar altında ele aldık. Kavimlerle ilgili tarihi bilgiler verdik. Kendilerine zulmeden kavimlerin ortak özelliklerinin kibir, sınırlarını aşma, nankörlük olduğunu gördük. Dikkat edilmesi gereken nokta ise onların kendi kendilerine zulmü yapmalarıdır. Ayrıca bu kavimler, yaptıkları zulüm sonucunda helak, medeniyetin yıkılışı ve azapla karşı karşıya kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
Word of persecution are located in a lot of verses. When we search the meanings of the verses we experience diferrent meanings. But the remarkable point is persecution of human to himself. The persecution of the human to himself is behaving the human contradictorily to his genesis.İn introduction, we search the dictionary meaning. At the same time we search the meaninf of the persecution which takes several meanings by the time. And we search meanings of the persecution in Quran. We shows some examples about this topic. Otherwise we informed about polysemy. We explained kufr, shirk and nıfak which are related with persecution.İn the first section, the look into the verses which are located in them the statement of they persecute to themself. We analysed the verses and we benefited from tafseers. Otherwise, we searched the persecution of prophet Adem, prophet Yunus and prophet Musa. We amounted that their persecution is because of their submits. İn the second section, we looked into the peoples who persecuted to theirself. We approached the peoples under the different captions. We informed historical information about peoples. The common features of these peoples were arrogance, thanklessness and trangression. The remerkable point is persecution of theirself. Otherwise, they were perished, the civizilations of these peoples collapsed and they felt torment. All these happened because of their persecution.