Ege'de karmaşık toplumun ortaya çıkışının mimari yansıması: Bey evleri
The architectural reflection of the emergence of the complex society: Chiefs houses
- Tez No: 308941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Surla çevrili yerleşim yerleri, bazı yerleşim yerlerinde saptanan anıtsal yapılar, çömlekçi çarkının kullanımı, metal endüstrisinin gelişimi ve prestij malları gibi Erken Tunç Çağı'nda Ege'de görülen yenilikler, basit çiftçi köy toplumundan karmaşık topluma geçiş süreci olarak kabul edilmektedir.Bu tez çalışmasının temel amacını, Batı Anadolu, Doğu Ege Adaları ve Kıta Yunanistan'da bazı yerleşmelerde ortaya çıkartılan ve sıradan konutlardan, boyutu, konumu ve inşa tekniği ile ayrılan yapıların kronolojisini, formunu ve işlevini saptanmak oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler1-Ege Bölgesi2-Batı Anadolu3-Karmaşık Toplum4-Erken Tunç Çağı5-Seçkin Konutları ve Bey Evleri
Özet (Çeviri)
A series of innovations such as fortified settlements, monumental structures, the use of potter?s wheel, developed metal production and prestiges items seen during the Early Bronze Age in Aegean is accepted as a process of transition from simple farmer communities to complex society.The aim of this thesis is to define the chronologicak frame, form and function of the buildings excavated in certain sites in western Anatolia, Eastern Aegean Islands and Mainland Greece. It is these buildings that are differed from ordinary houses by their size, their locations and construction techniques.Keywords1-Aegean Region.2-Western Anatolia.3-Complex Society.4-Early Bronze Age.5-Elite Residences