İngiliz Sömürge İmparatorluğu'nun kuruluş sürecinde İngiltere-Hollanda rekabeti
  1. Tez No: 30895
  2. Yazar: SÜHEYLA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ö Z ET İngiliz deniz kuvveti ve ticareti,1 558 yılında tahta çıkan Kraliçe I.Elizabeth zamanında büyük bir gelişme göstermiştir. Ancak, İngiliz deniz kuvvetinin temellerini VIII. Henry zamanına indirmek mümkündür. İngiltere, yüzyıl Savaşı sonucunda bir“Ulus Devleti”olarak güçlenen Fransa nedeniyle kıtadan çekilmek ve denizlere açılmak zorunda kalmıştı. İngiltere'yi denizlere iten başka bir neden de İngiliz burjuvazisi ve gelişen kapitalizm olmuştur. İngiltere'nin denizaşırı faaliyetlerinin hızlanmasında 17. yüz yıl Kıta Avrupası'ndaki mevcut Fransız hegemonyası etkili olmuştur. Kraliçe Elizabeth'in tahta çıkmasıyla, İngiltere'nin denizaşırı "ülkelerle ticareti gelişmiştir. İngilizler Amerika'ya ve Uzak Doğu'ya yönelmişler, bu bölgelerde sömürgeler elde edebilmek için İspanyol! arla, Portekizliler^ Hollandalılarla ve Fransızlarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Bu ülkeler içinde İngiltere'nin Hollanda ile rekabeti, çalışmanın ağırlıklı noktasını oluşturmaktadır. Denizci temellere dayanan Hollanda, bağımsızlık savaşı sırasında kaydettiği gelişmeler ile önemli bir deniz gücü haline gelmiştir. XVII. yüzyılda Hollandalılar dünya ticaretinin önemli bir kısmına sahip olmuşlardır. 'Özellikle kıtalar ve ülkeler arasında mal alışverişi yapmışlardır. Amerika ve Uzak Doğu'da önemli bölgelere yerleşerek, geniş bir sömürge imparatorluğu kurmuşlardır. İngilizler, 1651 'de Denizlerde Dolaşım Yasasını (Act of Navigation) çıkarak Hollanda' nın İngiliz taşıma ticaretindeki tekelini kırmayı amaçlamışlardır. Hollanda ticareti ingilizler tarafından engellenince, aralarındaki rekabet savaşa dönüşmüştür.İki ülke arasındaki rekabet Hollanda'nın evlilik yolu ile (Hollanda Kralı Oranyalı (Orange) III. Wilhelm ' in İngiliz sesi Mary ile evliliği) İngiltere'ye organik bağ la bağlanması ve giderek elindeki sömürgeleri İngiltere ' ye kaptırmasıyla, bitmeye başlamıştır. Hollanda önce Amerika'dan, daha sonra da Hindistan'dan çekilmek zorunda kalmıştır. Böylece İngiliz sömürge imparatorluğunun karşısında önemli bir güç olan Hollanda etkisi kırılmıştır.
Özet (Çeviri)
1 1 1 SUMMARY English maritime fleet and trade had achieved great progress during the reign of Queen Elizabeth I. who succeeded to the throne in 1588. However, it is conceivable to date back the foundations of English maritime fleet to the reign of Henry VIII. The strengthening and rise of France as a“Nation State”in the wake of the Hundred Years War had been influential on England's withdrawal from the mainland and search for overseas interests. Another factor in English interest in overseas had been the flourishing English bourgeoisie and capitalism. The French hegemony in 17 century mainland Europe had further been effective in England's orientation towards overseas endeavors. England had developed trade with overseas countries during the reign of Queen Elizabeth. England had directed her interests towards America and the Far East and had to cope with Spain, Portugal, Holland and France to establish colonies in these regions. The rivalry between England and Holland within these countries constitutes the care subject of this study. Holland, which had a rooted past in navigation, had become an important maritime power subsequent to her achievements during the independence war. In the XVII. century, the D.utch had captured the world trade to a great extent. They paticularly were engaged in overseas and cross-country commodity trade. Settling in strategic locations in America and the Far East they had established a broad colonial empire. The English had aimed at dissolving the Dutch monopoly over their maritime trade through legislating the Act of Navigation in 1651. These impediments of the English on Hutch trade had transformed the rivalry between the two countries into a warfare.IV This rivalry between the two countries had faded with the establishment of an organic tie between Holland and England through matrimony (the marriage of the Dutch King William of Orange with the English Princess Mary) and as Holland had begun to lose its colonies to England. Holland had to withdraw first from America and than from India. Thereby, the effective power of Holland standing against the colonial interests of England had been el iminated.