Psikotik, nevrotik ve normallerde sosyal atomların karşılaştırılması
- Tez No: 30894
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada psikotik, nevrotik ve normal gruba giren bireylerin Sosyal.Atomları arasındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Her üç grup arasındaki farklara ilişkin sekiz grup denence test edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 30 psikotik hasta, 35 nevrotik hasta ve 30 normal bireyden oluşmuştur. Örneklem grubunu oluşturan bireylere 'Sosyal Atom Ölçeği' (S.A.Ö) uygulanmış ve grupların ortalamaları arasındaki farkların önemli olup olmadığı 't' testi ile kontrol edilmiştir. Bu ölçek Üstün Dökmen ve Deniz Altınay tarafından geliştirilmiştir. Denencelerin test edilmesinde hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. Her“üç grup”içinde psikotik gruptaki bireyler en düşük sosyal atom puanını elde etmişler, bunu sırasıyla nevrotik ve normal grup izlemiştir. Bu sıralama,“sosyal atoma yerleştirilen kişi sayılarına”bakıldığında aynı biçimini korumuş, psikotikler en zayıf sosyal atom örüntülerini sergilemişler, nevrotikler ve normaller sırası ile psikotik grubu izlemişlerdir. Her üç grupta cinsiyet yönünden sosyal atomların içeriğine bakıldığında psikotik grupta kadın ve erkeklerin sosyal atom puanları arasında erkekler lehine fark elde edilmiş, nevrotik ve normal gruptaki kadın ve erkeklerin sosyal atom puanlan arasında fark elde edilmemiştir. Bireylerin sosyal atoma yerleştirdikleri akraba ve arkadaş dengelerine bakıldığında her üç grupta akrabalar sosyal atomda daha çok yer almışlardır.Bireylerin“medeni durumları”yönünden, evli ve bekar psikotik, nevrotik ve normal grupların sosyal atom puanlan arasında fark elde edilmemiştir. Psikotik, nevrotik ve normal gruplarda“cinsiyet”bakımından kadın ve erkek olmanın sosyal atom puanlarında farklılık yaratmadığı gözlenmiştir. Bireylerin“öğrenim durumları”açısından bakıldığında psikotik ve normal grupların içinde sosyal atom örüntülerinin çok fazla değişkenlik göstermediği, fakat nevrotik grupta eğitim düzeyinin sosyal atom örüntülerinde değişim yarattığı, genelde psikotik ve normal gruplar içindeki bireylerin sosyal atom örüntülerinin süreklilik ve benzerlik gösterdiği görülmüştür. Bireylerin“yaşları”açısından bakıldığında psikotik ve normal grupların içinde sosyal atom örüntülerinin çok fazla değişkenlik göstermediği, fakat nevrotik grupta yaş değişkeninin sosyal atom örüntülerinde değişim yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the differences among the“social atoms”of individuals in psychotic, neurotic and normal groups is analyzed. In order to determine the differences, eight group of hypotheses groups were tested. The sample of the research consist of 30 psychotic, 35 neurotic patients and 30 normal individuals. 'Social Atom Scale' has been applied to the individuals forming the sample group and these groups have been compared using the 't' test. This scale has been developed by Doç.Dr.Üstün Dökmen and Deniz Altınay. All hypotheses have been tested at an error level of 0.05. A summary of the research findings is given below. Among the three groups mentioned, the individuals in the psychotic group have scored the lowest points in the 'Social Atom Scale', followed by the neurotic and the normal groups respectively. When the contents of the social atoms are considered, a meaningful difference was observed between male and female social atom points in the psychotic group; while no difference was observed in the normal and neurotic groups. In all three groups, relatives were considerably higher up the scale from the point of view of the balance between the relatives and friends. No difference was observed regarding“marital status”between married individuals and bachelors in all three groups. mAlso, no difference was observed between sexes in all three groups regarding sex. Regarding the“level of education”of individuals, the pattern of social atoms did not exhibit a considerable difference with the psychotic and normal groups but neurotic group has shown an important difference and the social atom patterns of individuals in psychotic and normal groups were observed to be continuous and similar in general. Regarding“the age variable”of individuals, the pattern of social atoms did not exhibit a considerable difference with the psychotic and normal groups but neurotic group has show an important difference. IV