Çömlekçi çarkında üretilen çağdaş seramik formlar
Potter's wheel produced forms of contemporary ceramics
- Tez No: 308956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜCEL BAŞEĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçmişten bugüne kadar uygarlıkların vazgeçilmez bir parçası olan seramik kap kacak yapımı, insanoğlunun günlük gereksinimleri doğrultusunda geliştirilmiştir. İlk olarak çanak çömlekleri elde şekillendiren insanoğlu, daha hızlı üretebilmenin yollarını arayarak birtakım buluşlar gerçekleştirmiştir.Tekerleğin icadı ile yaklaşık aynı tarihlere rastlayan çömlekçi çarkının bulunuşu, çanak- çömlek imalatının daha seri ve kolay bir biçimde üretilmesini sağladığı gibi, seramik ürünlerin de gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Daha ileriki tarihlerde pişirme ve sır tekniklerinin gelişimiyle birlikte daha sağlam ürünler elde edilmiştir.Aynı zamanda günümüz seramik sanatçıları tarafından da benimsenen bu şekillendirme tekniği, seramik sanatının gelişiminde de büyük rol oynamıştır. ?Çömlekçi Çarkında Üretilen Çağdaş Seramik Formlar? adlı araştırmayla, yapılan seramik formlarda form, estetik, biçim kuralları göz önünde tutularak, bu bağlamda çalışma yapan günümüz çağdaş seramik sanatçılarının çalışmaları, araştırılmış ve bu anlamda çömlekçi çarkında yapılan çağdaş seramik formların üretimi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, making ceramic pots and pans is an essential part of civilizations have been developed in accordance with daily requirements of human beings. Firstly, the human beings who shaped the pottery by hand , carried out some inventions by searching for faster ways to produce.By the invention of the wheel was about the same dates coincided with the invention of the potter's wheel, pottery manufacturing is provided more quickly and easily, such as production, greatly contributed to the development of ceramic products. In later date with the development of more robust techniques for cooking and glaze products wereobtained.At the same time, this forming technique that is also adopted by contemporary ceramic artists, has played a major role in the development of ceramic art.“Potter's Wheel Produced Forms of Contemporary Ceramics”by researching the ceramic forms in terms of form, aesthetics, style rules in mind, studies of today's contemporary ceramic artists who work in this context are researched and it is aimed to produce the forms of contemporary ceramic with potter's wheel in this regard.