Sosyal bilgiler öğretim programındaki insan hakları ve vatandaşlık bilinci ile ilgili konuların öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
The determination of human rights and citizenship consciousness courses in social studies curriculum according to teacher opinions
- Tez No: 308955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ZEKİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretim programının insan hakları ve vatandaşlık bilinci kazandırmadaki rolünü öğretmen görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırma tarama modelinde tasarlanmıştır.Araştırmanın uygulaması 2010-2011 öğretim yılı Nisan ve Mayıs aylarında Çanakkale İl Merkezi, Biga, Bayramiç ve Eceabat İlçelerinde görev yapmakta olan 63'ü kadın 61'i erkek toplam 124 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir.Anket yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalamadan yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler araştırma sorularını temel alarak çözümlenmiş, elde edilen bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.Araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyetleri, yaşları, mesleki kıdemleri, mezuniyet durumları ve okutmakta oldukları sınıflar göz önüne alındığında, öğretmenlerin sosyal bilgiler dersi ile insan hakları ve vatandaşlık bilinci arasındaki ilişki, insan hakları ve vatandaşlık bilinci kazandırmada sosyal bilgiler öğretim programının içerik olarak rolü hakkındaki görüşleri ve insan hakları ve vatandaşlık bilinci kazandırmada sosyal bilgiler öğretim programının yapı olarak rolü hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the role of social studies curriculum in acquiring human rights and citizenship consciousness according to teacher opinions. The research has been designed in survey model. The research was carried out with 124 teachers who work in Çanakkale City Center and Biga, Bayramiç and Eceabat townships in 2010-2011 academic years. The data gathered through the questionnaire was analysed using percentage, frequency and arithmetical means calculations. The data was analysed according to the research questions. Findings were described and interpreted. Consequently following results have been obtained from the research. When taken into teachers? gender, teachers? age, teachers? seniority, teachers? graduation background and teachers? current class it has been seen that there are no meaningful different between teachers? opinion related to relation of social studies with human rights and citizenship consciousness, teacher opinions about the content of the role of social studies curriculum in acquiring human rights and citizenship consciousness and teacher opinions about the structure of the role of social studies curriculum in acquiring human rights and citizenship consciousness.