Mosquitoes, sex workers, nuns, and ?our ignorant folk?: Narratives of hpv infection and vaccination among Turkish doctors
Sivri sinekler, hayat kadınları, rahibeler ve ?cahil halkımız?: Türk doktorlarının anlatılarında HPV enfeksiyonu ve aşısı
  1. Tez No: 309039
  2. Yazar: YAPRAK SARIIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki doktorlar ile yapılmış derinlemesine mülakatlara dayanarak, doktorların human papillomavirüsünü (HPV), cinsellik, ahlak ve mevcut sosyal hiyerarşiler bağlamında nasıl anlamlandırdıklarını incelemektedir. Çalışmada, toplumsal cinsiyet ve sosyoekonomik konuma bağlı sosyal eşitsizliklerin ve iktidar ilişkilerinin, doktorların HPV anlatılarında nasıl ele alındığı, şekillendirildiği ve yeniden üretildiği ele alınmaktadır. Bu çalışma, doktorların HPV anlatıları üzerinden doktorların, hastalarını ve halkı nasıl cahil kitleler olarak kurguladıklarını ve kendilerini buna karşın eğitimli uzmanlar olarak nasıl konumlandırdıklarını tartışır. Ayrıca, HPV anlatılarının erkek ve kadınları nasıl farklı cinsiyet rolleriyle ele aldığını gösterir. Bu anlatıların, hem milli ve geleneksel değerler, hem de ahlak ve cinselliğe dair varsayılan normlar üzerine daha geniş bir tartışma bağlamında yer aldığının altını çizmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Through in-depth interviews with doctors in İstanbul, this thesis explores how doctors shape the meanings of human papillomavirus (HPV) in relation to discourses about sexuality, morality, and existing social hierarchies. It examines how existing social inequalities and power relationships based on gender, socioeconomic status, and knowledge are incorporated into, shaped and reproduced by doctors? HPV narratives. Through doctors? narratives of HPV, this study examines how doctors construct their patients and the general public as uneducated masses, which they differentiate from their own social positions as educated experts. It also conveys how HPV narratives cast men and women in specific gender roles. It aims to highlight how these narratives are embedded within a broader discussion of national and traditional values, as well as assumed norms about morality and sexuality.