Akuatik ortamdan izole edilen bazı bakterilerin Bacillus spharicus üzerine etkisi
Effect of some bacteria isolated from aquatic enviroments on Bacillus sphaericus
  1. Tez No: 22739
  2. Yazar: LEYLA REZAİ POURİAN FARZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKUATİK ORTAMDAN İZOLE EDİLEN BAZI BAKTERİLERİN Bacillus sphaericus ÜZERİNE ETKİSİ Leyla REZAİ POURİAN FARZİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyolji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1992, Sayfa: 28 Jüri: Doç. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Prof. Dr. Cevat AYVALI Yrd. Doç. Dr. Yavuz BEYATLI Bu çalışmada, Türkiye ve İran'daki değişik sivrisinek habitatlarından toplanan 15 toprak ve çamur örneğinden 220 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bunlardan 35 tanesinin Bacillus sphaericus'xm SSII-1, 1593, 2297 ve 2362 suşlarından en az birisine karşı antagonistik olduğu bulunmuştur. Suş 2297 diğerleri ile karşılaştırıldığında en fazla duyarlılık göstermiştir. Antagonistik etkili 35 izolatm Gram-pozitif, yuvarlak veya oval endosporlu Bacillus türü olduğu görülmüştür. Otuz beş antagonistik bakteriden 19'unun parasporal kristal içerdiği görülmüştür. İzolatlann antagonistik etki dereceleri ile parasporal kristallerin bulunuşu arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bacillus, sphaericus, antagonizma, biyolojik kontrol, sivrisinek.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF SOME BACTERIA ISOLATED FROM AQUATIC ENVIRONMENTS ON Bacillus sphaericus Leyla REZAİ POURİAN FARZIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ 1992, Page: 28 Jury: Assoc. Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Prof. Dr. Cevat AYVALI Assist. Prof. Dr. Yavuz BEYATLI In this study, 220 bacterial isolates were obtained from 15 soil and mud samples collected from different mosquito habitats in Türkiye and Iran. Thirty five of them were found to be antagonistic against at least one of the Bacillus sphaericus SSIJ-1, 1593, 2297, and 2362 strains. Strain 2297 was the most sensitive when it was compared with other B. sphaericus strains. All of the 35 antagonistic isolates were Gram positive, sphaerical or oval endo spore-forming Bacillus spp. It has been seen that 19 of 35 antagonistic isolates had parasporal crystals. There was no correlation beetween the presence of the parasporal crystals and the degree of the antagonistic effect of the isolates. KEYWORDS: Bacillus sphaericus, antagonizm, biological control, mosquitoes.