Güneydoğu Karadeniz'de (Ordu, Giresun) üç farklı istasyonda yakalanan mezgit (Merlangius merlangus (Linnaeus, 1758)) balıklarında büyüme parametrelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparatively investigation of growth parameters of whiting (Merlangius merlangus (Linnaeus, 1758)) caught from three different stations (Ordu, Giresun) in the Southeastern Black Sea
- Tez No: 309105
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Karadeniz (Medreseönü, Perşembe ve Piraziz) kıyılarında, 2010 yılı Ocak-Aralık ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Balık örnekleri 32, 34, 36 mm göz açıklığına sahip galsama ağları ile Medreseönü, Perşembe ve Piraziz kıyılarındaki ticari balıkçılardan aylık olarak temin edilmiştir. Örnekleme istasyonlarından yakalanan bireylerin yaş, eşey, total boy ve ağırlık kompozisyonları, boy-ağırlık ilişkileri ve büyümeleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Dişi erkek oranları; Medreseönü, Perşembe ve Piraziz için sırasıyla 1,14:1, 1,34:1 ve 1,28:1 olarak tespit edilmiştir. Balık örneklerinin yaş aralığı I-IV arası olarak belirlenmiştir. Yakalanan örneklerin boyları, Medreseönü ve Perşembe için 11-21 cm, Piraziz için ise 11-22 cm arasındadır. Ağırlıklar; Medreseönü, Perşembe ve Piraziz için sırasıyla 11,1-78 g, 11,1-69,1 g, 9,7-76,5 g arasında bulunmuştur. Kondisyon faktörü ise Medreseönü için 0,485-1,032, Perşembe için 0,500-1,716 ve Piraziz için 0,524-1,131 arasında değişmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi ise tüm bireyler için Medreseönü'nde W=0,0149*L2,7429, Perşembe'de W=0,0094*L2,9097, Piraziz'de ise W=0,0107*L2,86 şeklinde hesaplanmıştır. Von Bertalanffy Büyüme Denklemleri Medreseönü için L(t)=23,1*[1-e(0,3194*(t+1,6682))], Perşembe için L(t)=23,4*[1-e(0,3178*(t+1,5601))] ve Piraziz için L(t)=24,8*[1-e(0,2373*(t+2,4072))] olarak hesaplanmıştır. Phi-prime büyüme performansı indeksi de Medreseönü, Perşembe ve Piraziz için sırasıyla 2.232, 2,241 ve 2,164 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out in the southeastern coast of Black Sea (Medreseönü, Perşembe and Piraziz) from January to December 2010. Fish samples were obtained monthly by gillnets having 32, 34, 36 mm mesh sizes of commercial fisheries in the coasts of Medreseönü, Perşembe and Piraziz. Sex ratios, age, length and weight distributions, length -weight relationship and growth of whiting fish sampled from sampling stations were investigated and compared.Female rates to males were determined as 1,14:1, 1,34:1 and 1,28:1 for Medreseönü, Perşembe and Piraziz, respectivelly. Ages of all sampling areas were ranged from I to IV. Lengths of samples were ranged from 11 to 21 cm for Medreseönü and Perşembe and from 11 to 22 cm. Weights of individuals sampled from Medreseönü, Perşembe and Piraziz were found between 11,1 and 78 g, 11,1-69,1 g and 9,7-76,5 g, respectivelly. Condition factors were ranged from 0,485 to 1,032 for Medreseönü, from 0,500 to 1,716 for Perşembe and from 0,524 to 1,131 for Piraziz. Length-weight relationship of all individuals were calculated as W=0,0149*L2,7429 for Medreseönü, W=0,0094*L2,9097 for Perşembe and W=0,0107*L2,8600 for Piraziz. Von Bertalanffy Growth Equations were determined as L(t)=23,1*[1-e(0,3194*(t+1,6682))] for Medreseönü, L(t)=23,4*[1-e(0,3178*(t+1,5601))] for Perşembe and L(t)=24,8*[1-e(0,2373*(t+2,4072))] for Piraziz. Phi-prime growth index were found as 2.232, 2,241 and 2,164 for Medreseönü, Perşembe and Piraziz, respectively.