Sınırlı ve döngüsel yemleme stratejisin japon balığı (Carassius auratus, Linnaeus 1758) yavrularında büyümeye etkisinin araştırılması
Resarching of restriction and cyclic feeding strategy?s effects to growning on goldfish (Carassius auratus Linnaeus, 1758) fries
  1. Tez No: 309113
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, sınırlı ve döngüsel yemleme stratejisinin Japon balığı (Carassius auratus Linnaeus, 1758) yavrularında büyümeye, balıkların vücut kompozisyonunda meydana getirdiği değişiklere ve su kirliliğine etkisi araştırılmıştır.Başlangıç ağırlığı ortalama 2,76±0,07 g olan toplam 450 adet Japon balığı 5 muameleye 3 tekerrürlü olarak rastgele dağıtılmıştır. Deneme; kontrol (A), bir hafta süreyle aç (B), iki hafta süreyle aç (C), gün aşırı (D) ve 2 gün aç 3 gün tok (E) yemleme şeklinde 120 gün sürdürülmüştür. Yeniden besleme döneminde daha önceden aç bırakılan balıklar telafi büyümesi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of restricted and cyclical feeding strategy on growth of goldfish fries (Carassius auratus Linnaeus, 1758), changes occurring in the body composition of fish and on the water pollution have been studied.450 goldfish with 2,76±0,07 g of average initial weight were randomly allocated to five treatments with 3 repetition. The experiment has been maintained for 120 days in the way that control (A) be without food for one week (B) be without food for two weeks (C), fed every other day (D) and be without food for 2 days and fed for 3 days (E). During refeeding period previously starved fish showed compensatory growth.