Ordu il merkezi ve ilçelerinden alınan su örneklerinde kirlilik indikatörü bakterilerin ve parazitlerin moleküler yöntemlerle tespit edilmesi
Investigation on microbiological and parasitological pollution of water supplies in Ordu and its counrty borough by molecular technics
- Tez No: 309119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KOLÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İçme-kullanma sularının temiz olarak temini ve yeryüzü sularının kirletilmeden korunması halk sağlığını korumak için gerekli temel sağlık prensiplerindendir. Bu çalışmada, halk sağlığı dikkate alınarak, Ordu il merkezi ve ilçelerinden alınan su örneklerinde kirlilik indikatörü bakterilerin ve parazitlerin moleküler yöntemlerle tespit edilmesi amaçlandı. Ordu il merkezinde belirlenen 5 istasyondan 2010 Aralık-2011 Kasım döneminde her ay olmak üzere su örnekleri alındı ve bu örneklerde su kökenli parazit Cryptosporidium türlerine ait ookistler incelendi. Ookistler, modifiye edilmiş klasik asit-fast (MAF) yöntemiyle, ilmiğe dayalı izotermal amplifikasyon (LAMP) ve polimeraz zincir reksiyonu (PZR) gibi moleküler tekniklerle incelendi. Ayrıca 2010 Eylül ve 2011 Şubat döneminde Ordu merkez ve ilçelerine ait (Akkuş, Çatalpınar, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, Kabataş, Korgan, Kumru, Perşembe, Ulubey, Ünye) kırsal su örneklerindeki (yer altı, kaynak, yüzey suyu) fekal indikatör bakteriler (FIB); toplam koliform (TC), Escherichia coli (EC), fekal streptokok (FC) ve Clostridium perfringens (CP)'in yaygınlığı ile Ordu-merkez ve ilçe köylerine ait (Ordu, Çatalpınar, Fatsa, İkizce, Kumru) hiçbir işleme tabii olmamış kırsal içme suyu örneklerindeki Escherichia coli (EC) ve fekal streptokok (FC) yaygınlığı membran filtre yöntemi ile tespit edildi. Elde edilen sonuçlara göre, Ordu il merkezlerindeki 5 istasyonun yüzeysel sularla temas halindeki üç istasyonunda Cryptosporidium ookistleri tespit edildi. Ordu-merkez, ilçe ve köylerine ait hiçbir işlem görmemiş kırsal su örneklerinin ise genel olarak FIB ile kontamine olduğu belirlendi. Bu kontaminasyona kırsal alanlarda yeterli altyapının ve su arıtma sistemlerinin olmaması, nedeniyle lağım sularının hiçbir işleme tabi tutulmadan yüzeysel sulara karışması, hayvan besiciliğinin yerleşim yerlerine çok yakın mesafelerde yapılması ve bölgenin aldığı yoğun yağışlardan kaynaklı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Supply of clean drinking-usage water and protection the surface waters without contaminated are principle of basic health for protecting public health. In this study, consideration of public health, Investigation on microbiological and parasitological pollution of water supplies in Ordu and itscounty borough by molecular technics. The water samples was received from the 5 station set in the center of Ordu city through a year (December 2010-November 2011) and this samples were examined for oocytes from water-borne protozoon Cryptosporidium spp. The oocytes were investigated by modified acid-fast (MAF) and loop mediated isothermal amplification (LAMP), polimerase chain reaction (PCR) as a molecular tools. In addition, the prevalence of fecal indicator bacteria (FIB); total coliform (TC), Escherichia coli (EC), fekal streptococci (FC) ve Clostridium perfringens (CP) in the rural water samples from the center of Ordu city and its borough (Akkus, Catalpınar, Fatsa, Golkoy, Gulyalı, Gurgentepe, Kabatas, Korgan, Kumru, Persembe, Ulubey, Unye) were demonstrated by membrane filtration. Besides, the prevalence of Escherichia coli (EC)and fekal streptococci (FC) in the rural drinking waters without water treatments from the center of Ordu city and its borough?s villages (Ordu, Catalpınar, Fatsa, Ikizce, Kumru) were identified by membrane filtration. According to the results obtained, Cryptosporidium oocysts were positive in 3 station which contact with surface waters from 5 station in Ordu provincial centers. The rural water samples without water treatments from Ordu provincial center, its boroughs and villages is generally identified as contaminated with FIB. The cause of the this contamination is the lack of adequate infrastructure and water treatment systems in rural areas, so that's sewer water without no process mix surface waters, livestock fattening is very close distances to residential area and the region receives heavy rain.