Early Bronze Age daggers in Central Anatolia
Erken Bronze Çağı Orta Anadolu kamaları
- Tez No: 309120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. THOMAS ZİMMERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Erken Bronz Çağında hızlı bir gelişme gösteren metal teknolojisi Anadolu'nun şehirleşme sürecinde önemli bir rol oynamıştır. İnsanlık tarihinin bu yeni döneminde, metal biliminin ilk ve en yaygın kullanılan ürünleri kamalar olmuştur. Erken Bronz Çağı kamalarının tipolojileri, kronolojileri ve Orta Anadolu'daki dağılımları, bölge içi ve de bölgeler arası etkileşimlerin tespitine yardımcı olacak niteliktedir. Kültürel bağlamda incelediğimiz kamalar ve ele aldığımız ilgili diğer materyaller Orta Anadolu'nun birbirine bağlı, kama tipolojileri içinde de yansımalarını bulan, bir kültürel yapılar bütününü oluşturduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid development of metal technologies in the Early Bronze Age had played an important part in the ?urbanization? of Anatolia. Daggers were the first and the most common metallurgical products in this new chapter of human history. The morphology (typology), chronology and the distribution of the Early Bronze Age daggers will offer evidence for the regional and the interregional interactions of Central Anatolia. The cultural context of daggers and the associated material presented support the conclusion that Central Anatolia formed a cohesive cultural sphere which is reflected in dagger typologies.