Orobanche L. (Orobanchaceae) cinsi trıonychon seksiyonuna ait bazı türler üzerinde morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma
Investigation on some species of the section trionychon genus Orobanche L. (Orobancheaceae) morphological anatomical and a micromorphological
- Tez No: 309118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Orobanche L. cinsinin Orobanche ramosa L, Orobanche lavandulaceae Reichb. ve Orobanche nana Noe ex G. Beck türleri morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Karadeniz Bölgesi'nin farklı lokalitelerinden toplanmıştır.Morfolojik incelemelerde türlerin teşhisine yarayan morfolojik karakterler belirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomik incelemelerde, türlerin kök, gövde ve yaprak kısımlarından alınan enine kesitler incelenmiş, türler arasında anatomik yönden karşılaştırmalar yapılmıştır. Gövde de epidermis, korteks, endoderma, iletim elemanları ve öz bölgesi hücreleri önemli farklılıklar göstermektedir. Yaprak epidermis hücreleri, stoma hücreleri ve parankima hücreleri de anatomik olarak önemli karakterlerdir. Çalışılan bitkilerde salgı ve az miktarda da örtü tüyleri bulunmaktadır. Salgı tüyleri kapitat ve peltat şeklindedir. Yoğun şekilde bulunan kapitat tüyler üç tipe ayrılmaktadır.O. lavandulacea, O. nana ve O. ramosa türlerinin meyve ve tohumları mikromorfolojik olarak incelenmiştir. Üç türde de meyve yüzey tipleri aynı olmakla beraber belirgin, ayırt edici farklılıklar vardır. Tohum yüzey şekli retikulat tiptir. Yüzey üzerindeki gözeneklerin yapısı tür seviyesinde belirgin farklılıklar göstermektedir. Meyve ve tohum yüzeylerinin mikromorfolojik özellikleri taksonomik problemlerin çözümünde kullanılabilecek önemli karakterlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Orobanche nana Noe ex. G. Beck, Monogr. Orobanche lavandulaceae Reichb. and Orobanche ramosa L. were investigated morphologically, micromorphologically and anatomically. The species were collected from the different localities of Blacksea region.In morphological investigation the similarities and the differences betweeen the species were determined following the identification of morphological diagnostic characters. In anatomical studies, the cross sections of the root, stem, and leaf of species were examined; and, comparisons were made between the species. In stem, epidermis cells, cortex, endoderma, vascular elements and pith region cells shows significant differences. Leaf epidermis cells, stoma cells and parankima cells are important characters as anatomically. There are glandular and a few eglandular hairs in studied plants. Glandular hairs are capitate and peltate. Capitate hairs are divided into three types.The fruits and seed of O. nana, O. ramosa and O. lavandulacea species were studied as micromorphological. In three species, fruits surface types are similar but there are significant differences. Seed surface shape is reticulate type. The structures on the surface show significant differences in species level. Micromorphological properties of fruit and seed surface are important characters and can be useful in solving taxonomic problems.