Beytepe (Ankara) karasal küçük memeli faunasının belirlenmesi
Determination of terrestrial small mammal fauna of Beytepe (Ankara)
  1. Tez No: 309171
  2. Yazar: EZGİ TÜZÜN TERESHENKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Ankara-Beytepe Bölgesinde (Ankara) yayılış gösteren karasal küçük memeli faunası araştırılmış ve bu bölgeyi temsil eden dört farklı lokaliteden 38 küçük memeli örneği toplanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında, örneklerin toplanmasında canlı yakalama kapanları kullanılmıştır. Toplanan örneklerin yayılış alanı, habitatı, dış morfolojik karakterleri, kafatası karakterleri ve diş özellikleri değerlendirilmiştir. Arazi çalışmaları sonucunda Rodentia'nın (Kemirgenler) Muridae familyasından üç farklı cinse ait üç türün, Apodemus flavicollis, Mus macedonicus, Rattus rattus, Cricetidae familyasından bir cinse ait iki türün, Microtus guentheri, Microtus levis, ve Soricomorpha'nın Soricidae familyasından bir cinse ait bir türün, Crocidura suaveolens, yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada A. flavicollis ve M. macedonicus örnekleri sulak alan ve yakın çevresi, step ve plantasyon ile yerleşke yakınlarından elde edilmiştir, ancak yoğun orman açıklıklarında bu türlere rastlanmamıştır. Microtus levis örnekleri araştırmanın yürütüldüğü dört farklı habitattan elde edilmesi rağmen, Microtus guentheri örnekleri sadece sulak alan ve yakın çevresi ile step ve plantasyon lokalitelerinden elde edilmiştir. C. suaveolens örnekleri ise sulak alan ve yakın çevresi, yoğun orman açıklıkları ve yerleşke yakınlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the research was carried out small mammal fauna indicates distribution in Beytepe (Ankara) and 38 samples of small mammals from four different terrestrial localities representing this region were collected. During field survey, live capture traps were used for collecting samples. From collected samples, distribution area, habitat, external morphological characteristic, characteristic of skull and dental characteristics were evaluated. As a result of field studies, it has been detected that Apodemus flavicollis, Mus macedonicus, Rattus rattus, three species belonging to three different genera in Rodentia?s Muridae family; Microtus guentheri, Microtus levis, two species belonging to a genus in Cricetidae family and Crocidura suaveolens, one species belonging to a genus in Soricomorpha?s Soricidae family were fixed as spread in this region. During researches A. flavicollis and M. macedonicus samples were obtained from wetlands and adjacent areas, steppes and plantation and places near campus, however not found in dense forest openings. Although samples of Microtus levis were obtained from all four habitats, samples of Microtus guentheri were only taken from wetlands and adjacent areas, steppe and plantations. Samples of C. suaveolens were obtained on wetlands and adjacent areas, dense forest openings and places near campus.