Beytepe Kampüsü (Ankara) atmosferik polenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 24104
  2. Yazar: CAHİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İÜ ÖZET 1 Ocak 1969 - 31 Aralık 1990 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nün aeropaünolojisi araştırılmıştır. Kampus atmosferindeki polenlerin hangi bitki taksonlarına ait oldukları gravimetrik yöntemle saptanmış ve morfolojik olarak tanımlaması yapılarak, mikrofotoğrafları çekilmiştir. Beytepe Karnpüsü atmosferindeki polenlerin belli bir alan basma düsen miktarı, Durham aracına yerleştirilen preparaüar yardımıyla cm2 alan birimi olarak günlük, haftalık ve aylık periyodlarda saptanmış, elde edilen veriler grafiklendirilmistir. Ayrıca, saptanan polen miktarlarına meteorolojik faktörlerin etkisi de araştırılmıştır. Diğer taraftan allerjik bitkilere ait polenlerin insanlar üzerine olan etki dereceleri de belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Beytepe Eampüsü atmosferinde 29'u ağaç ve ağaçsı, 2 2 'si ise otsu taksonlara ait olmak üzere toplam 5 i taksonun polenine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this research, which covers a time period from January 1, 1969 to December 3 1, 1990 the aeropalynology of tiie Beytepe Campus of Hacettepe Universty has been made. The plant tasa of the pollens in the Campus atmosphere has been determined by gravimetric method and after their identification is being morphologically made, their microphotograps are taken. The amount of the pollens in the Beytepe atmosphere has been measured within daily, weekly and monthly periods by the help of the apparatus placed in Durham instrument as cm2 units with respect to the specified area and the results obtained are being shown through graphics. In addition, the influence of the meteorological effects over the specified pollens are also investigated. Furthermore, the effects degrees of the pollens, belonging to allergical plants, on human beings are also indicated According to the results at hand, in the atmosphere of the Beytepe Campus 29 tree and shrub taxa pollen, 22 herbaceous taxa pollen, all together adding up to 5 1 taaa pollen are being discovered in this research.