InN' nin basınç altındaki yapısal faz geçişleri
Structural phase transformatıon of InN under hıgh pressure
- Tez No: 309170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sabit basınç altında kuantum mekaniği simülasyon tekniği kullanılarak InN' nin basınca dayalı yapısal faz geçişi çalışıldı ve hidrostatik basınç uygulayarak InN' nin wurtzite kristal yapıdan sodyum klorür yapıya yapısal faz gecişi olduğu bulundu. InN' nin wurtzite yapıdan sodyum klorür yapıya geçerken iki ara fazının olabileceği önerildi. Faz geçiş basıncı tespit edildi ve bulunan bu geçiş basıncı, daha önce tahmin edilen geçiş basınç değerlerinden farklı ve yeni bir geçiş basıncıdır. Ayrıca basınca dayalı bu faz dönüşümü toplam enerji hesaplamaları kullanılarak incelendi ve hem ortam koşullarındaki fazı hem de yüksek basınç fazı için InN' nin örgü parametreleri, bulk modülü, bulk modülünün basınca göre türevi ve denge enerjileri elde edildi. Simülasyon yöntemiyle bulunan geçiş basınç parametreleri ve hacimsel parametreler daha önce elde edilen hesaplamalarla iyi bir uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
We study the pressure induced phase transition of InN using a constant pressure ab initio technique and predict the structural phase transformation from the wurtzite structure to a rocksalt type structure with the application of hydrostatic pressure. We also propose two intermediate phases for the wurtzite to rocksalt type phase transformation of InN. The transition pressure is predicted and we find a new transition pressure, which is different from the previously proposed transition-pressures. Furthermore, we study this phase transition using the total energy calculations, and the lattice constants, the bulk modulus, the pressure derivative of the bulk modulus, and equilibrium energies are obtained for both low and high pressure phases. Our predicted transition parameters and bulk properties are in good agreement with the previous first principle calculations.