Emlak vergisi mevzuat ve uygulamasının analizi
- Tez No: 30919
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KIRBAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET 1986 yılında yerel yönetimleri daha güçlü kılmak amacıyla belediyelere devredilen Emlak Vergisi birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Emlak Vergisinin, 1986 yılında belediyelere devredilmeden önce toplam vergi gelirleri içindeki payı %1 ' in altındadır. Emlak Vergisi aynı zamanda masraflı ve verimsiz bir vergi türü idi. Bu nedenlerle hem Maliye Bakanlığı, hem de Merkezi Yönetimin ilgisini çekmemiştir. Sonuçta, yerel yönetimler de bu uygulamalardan memnun kalmamışlardır. İdari ve mali vesayete sahip Merkezi Yönetim. Emlak Vergisinin tarh ve tahsilini yerel yönetimlere devretmiştir. Bu devirden kısa bir zaman sonra yerel yönetim gelirlerinin arttığı varsayılarak yerel yönetim gelirleri azaltılmıştır. Bu durum, belediyeleri şikayet eder hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, yoğun formaliteleri ve uygulama güçlükleri olan Emlak Vergisi konusundaki araştırma eksikliğini gidermektir. Bu amaçla Türkiye genelinde ve Samsun Belediyesi özelinde araştırmaya gidilerek. Emlak vergisinin mevzuat ve uygulaması analiz edilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT In 1986 real estate tax was turned over to the local goverments in order to give them more power has brougt about multifarious issues. Ratio of real estate tax in total tax revenues was lower than 1 % before it had been transferred to the local goverments. Correspondingly real estate tax was costly and unproductive. Because, of these reasons this tax was not enticing neither to the Minister/ of Finance nor to the Goverment. The Goverment which possesses administrative and collection of the real estate tax to the local goverments. Assuming that the revenues of the local goverments would be increased by this Act the Goverment revenue supports to the local goverments eventually decreased. The local goverments have complained about this situation. The aim of this study is to overcome research shortage on the subject of real estate tax which has intense formalities and application issues. Eventually, Turkey in general and Samsun Municipality in particular, real estate tax regulations and applications were analysed and suggestions for problems were made.