SSK Ankara Hastanesi Çocuk Psikiyatri servisine başvuran 9-14 yaş arasındaki çocukların benlik kavramlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 30920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ACAR (VOLTAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmada S.S.K. Ankara Hastanesi Çocuk Psikiyatri Servisine başvuran 9-14 yaş arasındaki çocukların benlik, kavramları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bu amaçla çocuğun niteliklerine ilişkin (cinsiyet, kardeş durumu, doğum sırası, yaş düzeyi, arkadaş ilişkileri, servise geliş nedenleri) ve ailenin niteliklerine ilişkin (annelerin eğitim düzeyi, babaların eğitim düzeyi, anne-babanm sağ olup olmaması, aile yapısı, ailenin ev durumu, evin oda durumu, yaşanılan evin tipi, yerleşim merkezi) olmak üzere kurulan iki grup denence test edilmiştir. Araştırmaya S.S.K. Ankara Hastanesi çocuk psikiyatri servisine başvuran 9-14 yaş arasında bulunan 68 kız, 66 erkek toplam 134 çocuk katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklere Piers-Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı ölçeği uygulanmıştır. Denencelerde test edilmesi planlanan değişkenlere ait verileri toplamak amacı ile Bilgi Formu doldurulmuştur. Gruplar arasındaki farkı test etmek amacıyla t testi, gerekli görüldüğü denencelerde ise tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farkların önemli bulunduğu durumlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını saptamak amacıyla Duncan Testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmada arkadaş ilişkileri kötü olan çocukların benlik algısı puanları, arkadaş ilişkileri iyi ve çok iyi olan çocuklardan önemli derecede düşük bulunmuştur. Çocuğun niteliklerine ilişkin olarakkardeş durumu, ailenin niteliklerine ilişkin olarak babanın eğitim düzeyi, anne-babanın sağ olup olmaması ve yaşanan evin oda durumu değişkenlerine alt denenceler gruplara denek dağılımının dengesizliğinden dolayı test edilememişlerdir. Cinsiyet, doğum sırası, annenin eğitim düzeyi, aile yapısı, yaş düzeyi, servise geliş nedeni, ailenin evsahibi olup olmaması, evin tipi ve yerleşim merkezi değişkenleri açısından, çocukların benlik kavramı puanları arasındaki farklılıklar önemli bulunmamıştır. Bulgular doğrultusunda gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of several selected variables on the self-concept of children of the 9-14 age group, who have applied to the Department of Child Psychiatry at the SSK Ankara Hospital are the subjects of this study. Two groups of hypotheses, one group consisting of variables related to the characteristics of the child (gender, number of siblings,, birth order, age, relationship with peers and reasons for seeking consultation) and a second group consisting of the variables related to the characteristics of the families (levels of education of the mother and the father, whether the parents are deceased, the structure of the family, ownership of the living quarters, the size and type of the living quarters, and place of residence. 134 children between the ages of 9-14, consisting of 68 females and 66 males who have applied for consultation to the Department of Child Psychiatry at the Ankara Hospital, have participated in the study. The Piers-Harris Self-Concept scale for Children has been applied to the subjects of this study. Data on the variables to be tested has been collected through forms on personal information completed by the subject. The t test, and where necessary, the analysis of variance method has been used. Where the variance was significant, the Duncan Test was employed to determine the sources of variance. Significance level is 0.05. mThe analysis yields the result that children having poor relationships to their peers have a more negative self-concept when compared with children having either good or excellent relationships with their peers. Due to an uneven distribution of subjects in the sample group, hypotheses with respect to the number of siblings, father's level of education, whether the parents are deceased, and the size of the living quarters could not be statistically tested. There are no statistically significant differences between the results of the self-concept scale for children when evaluated with respect to the variables of gender, birth order, mother's level of education, structure of the family, age, reasons for seeking consultation, ownership of the living quarters, the type of the living quarters and the place of residence. The study also includes suggestions in line with the findings. IV