Düşünce özgürlüğü ve Türkiye'de kütüphanecilik eğitimi
- Tez No: 30918
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Düşünce özgürlüğü kütüphanecilik mesleğinin temel ilkelerinden biridir. Kütüphanelerin düşünce özgürlüğüne uygun bir ortam haline getirilmesinde kütüphanecilere önemli görevler düşmektedir. Kütüphanecinin bu alandaki sorumluluğunu yerine getirebilmesi için bu konuda bilinçli olması gerekir. Bu bilincin öncelikle verilmesi gereken yer ise kütüphanecilik bölümleridir. Gelişmiş ülkelerde kütüphaneciler düşünce özgürlüğü ilkelerini savunmakta, uygulanması ve toplumda yerleşmesi için etkin görev üstlenmekte ve sansüre karşı savaşım vermektedirler. Bunun yanında, kütüphanecilik okullarında düşünce özgürlüğü ve sansür konusunda bağımsız dersler verilmekte ya da bu konular diğer dersler içinde işlenmektedir. Ülkemizdeki kütüphanecilerin düşünce özgürlüğü ve sansür konusundaki bilgi ve tutumlarını saptamak amacıyla Ankara'daki üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilik bölümü mezunlarına anket uygulanmış, kütüphane yöneticileriyle de görüşme yapılmıştır. Ayrıca ülkemizdeki üniversite kütüphanecilik bölümü başkanları ve öğretim üyeleriyle de, düşünce özgürlüğü ve sansür konusunun kütüphanecilik eğitimimizdeki durumu üzerine görüşme yapılmıştır. Sonuçta, kütüphanecilik bölümü mezunlarının düşünce özgürlüğü ve sansür konusunda bilinçli olmadıkları, kütüphanecilik bölümlerinde de bu konuların işlenmesine gereken önemin verilmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Intellectual freedom is one of the fundamental principles of librarianship. It is mainly the duty of the librarians to create the appropriate conditions in libraries apt for intellectual freedom and they must be conscious to fulfill their responsibility. This awareness should be provided by library science education. In developed countries librarians defend and apply for intellectual freedom and undertake tasks for the establishment of this concept within the society as they fight against censorship. Furthermore independent courses are offered on the subjects of intellectual freedom and censorship at universities or these are taught within other courses. A survey has been carried out to find out the knowledge and attitudes of the librarians working at university libraries in Ankara on these topics and the directors of these libraries were interviewed. Also the department heads and the faculty members of the library science departments in Turkey were interviewed in order to get their opinions on these subjects and to gather data about the present state of the educational system concerning with intellectual freedom and censorship. At the end of investigation it has been found out that the library science graduates have no sufficient knowledge about intellectual freedom and the curricula of library science departments are not designed in such a way as to give the students a chance to develop then- knowledge on these particular subjects.