Akıllı ultrasonik temizleme cihazı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of intelligent ultrasonic cleaning device
- Tez No: 309201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FECİR DURAN, YRD. DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ultrasonik temizleyiciler ultrasonik dönüştürücüler kullanılarak ultrasonik temizleme yapan cihazlardır. Ultrasonik temizleyiciler optik, mücevher, otomotiv ve diş protez sektörlerinde kirli ve paslı malzemelerin temizliği için kullanılmaktadır. Doğru belirlenmeyen temizleme süresi yüzünden, malzemede kavitasyon erozyonu meydana gelmektedir. Buna ek olarak enerji israfı da söz konusudur. Bu çalışmada, yıkama süresi otonom olarak belirlenen, enerji tasarrufu sağlayan ve temizleme işlemini güvenli bir şekilde yapan akıllı bir temizleme cihazı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Temizleme süresi tanka koyulan sıvıdaki bulanıklık ve iletkenlik değerleri izlenerek otomatik olarak ayarlanmaktadır. Böylece malzemede kavitasyon erozyonu oluşmadan önce, temizleme cihazı temizleme işlemini sona erdirmekte ve boşa çalışma süresi ortadan kaldırılarak enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic cleaners are devices which performs ultrasonic cleaning by using ultrasonic converters. Ultrasonic cleaners has been using for cleaning dirty and rusty materials at the optical, jewelry, automotive and dental prosthesis sectors. Due to unidentified correctly cleaning time, cavitation erosion has been occurred at the material. In addition to that waste of energy is concerned. In this study, an intelligent cleaning device that runs autonomously identified cleaning time, saves energy, and makes the cleaning process safely has been designed and implemented. Ultrasonic cleaning time has been adjusted automatically by monitoring of turbidity and conductivity values of liquid that is put in to the cleaning tank. Thus, cleaning device has been finished the process of cleaning before cavitation erosion of material is occurred. In addition, energy is saved by eliminating wasted working time.