Akıllı güvenlik için uzaktan etkileşimli robot araç tasarımı ve gerçeklenmesi
Remote interactive robot vehicle design and implementation for smart security
  1. Tez No: 691044
  2. Yazar: SEZER KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, akıllı güvenlik için uzaktan etkileşimli robot araç geliştirilmiştir. Park halinde robot araca gelebilecek zararları önlemek amaçlı görüntü işleme tekniğini kullanarak kamera yardımı ile uzaktan uyarı sistemi gerçeklenmiştir. Robot aracın engele çarpma ihtimalinde sesli uyarı vermesi sağlanmış, elektronik göstergede gerekli yazılı bildirim vermesi temin edilmiştir. Ayrıca internet üzerinden e-posta ile mesaj gönderilerek araç sahibinin uzaktan bilgi edinmesi hedeflenmiştir. Robotun geliştirilmesinde Raspberry Pi ve Arduino mini bilgisayar kartları, HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü, L298N motor sürücü kartı, Buzzer, HC05 Bluetooth sensörü, ESP-01 Wi-Fi modülü, 16x2 LCD ekran, Raspberry Pi kamera modülü ve enerji temini için LiPo pil kullanılmıştır. Araca olası tehlike algılanması için hareketli görüntülerin, belirli rengin, kameradan alınan görüntü üzerindeki karakterlerin okunması amacıyla Raspberry Pi kartına Python OpenCV kütüphanesi kullanılarak Python programlama dili ile oluşturulan yazılım yüklenmiştir. Hareketli görüntü ve istenilen renk tespit edildiğinde led ile ışıklı uyarı sağlanmış LCD ekrana mesaj yazdırılmıştır. Bu işlemlerle birlikte aynı zamanda internet üzerinden istenilen yere mesaj gönderilmesi de sağlanmıştır. Tesseract programı kullanılarak resim üzerindeki karakterlerin okunması sağlanarak özellikle plaka bilgileri kaydedilmiştir. Ayrıca kaydedilen dosyanın internet üzerinden e-posta ile istenilen yere gönderilmesi de sağlanmıştır. Özetle bu çalışmada güvenlik isterleri için uzaktan etkileşim sağlayan ve denetlenebilen akıllı bir robot araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a remote interactive robot vehicle was developed for smart security. A remote warning system was implemented with help of a camera by using the image processing technique in order to prevent any damage to the robot vehicle in park. In the event of the robot vehicle hitting any obstacle, it was ensured that it gave an audible warning, and it was ensured that it gave the necessary written notification on the electronic display. In addition, it is aimed that the vehicle owner can obtain information remotely by sending a message via e-mail over the internet. In the development of the robot, Raspberry Pi and Arduino mini computer boards, HC-SR04 ultrasonic distance sensor, L298N motor driver board, Buzzer, HC05 Bluetooth sensor, ESP-01 Wi-Fi module, 16x2 LCD screen, Raspberry Pi camera module and LiPo battery for energy supply were used. A software created with Python programming language using Python OpenCV library was loaded on the Raspberry Pi card in order to read moving images, certain colors and the characters on the image taken from the camera in order to detect possible danger to the vehicle. When a moving image and a desired color are detected, a light warning was formed with the LED and a message is printed on the LCD screen. Along with these processes, it is also possible to send messages to any desired place over the internet. By using the Tesseract program, the characters on the picture were read and especially license plate information was recorded. In addition, it is also provided to send the recorded file to any desired location via e-mail over the internet. In summary, in this study, an intelligent robot vehicle that provides remote interaction and control for security requirements has been developed.