Rüzgar santralinde gerilim ve güç kontrolünün facts cihazları ile incelenmesi
Investigation of voltage and power control in the wind plant using the facts devices
- Tez No: 309223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada şebekeye bağlı olarak çalışan rüzgar santralinde yük barası gerilim aktif güç ve reaktif güç değişimleri Esnek AC İletim Sistemi (FACTS) cihazları ile incelenmiştir. Çalışılan sistemde FACTS cihazları olarak Statik Senkron Kompanzatör (STATCOM) Statik Var Kompanzatör (SVC), Statik Senkron Seri Kompanzatör (SSSC) ve Tristör Kontrollü Seri Kompanzatör (TCSC) kullanılmıştır. Rüzgar santralinde generatör olarak Çift Beslemeli Asenkron Generatör (ÇBAG) kullanılmıştır. Çalışmalar Matlab/Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir. Aktif-reaktif yük modellerinde yük barasındaki gerilim, aktif güç ve reaktif güç değişimleri şekiller ve tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, rüzgar santralinde FACTS cihazlarının kullanılması ile sistemde oluşabilecek kararsızlık durumlarının kısa süre içerisinde iyileştirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, load bus voltage, active power and reactive power variations were examined by Flexible AC Transmission Systems (FACTS) devices in a wind farm which runs connected to grid. In this system, FACTS devices such as; Static Synchronous Compensators (STATCOM), Static Var Compensators (SVC), Static Synchronous Series Compensators (SSSC) and Thyristor Controlled Series Compensators (TCSC), were used. A double feed induction generator (CBAG) was used in the wind plant. These simulation studies were carried out by Matlab/ Simulink. Voltage, active power and reactive power variation in the load bus on active and reactive load models were presented with figures and tables. As a result of the study; it can be concluded that by using FACTS devices in the wind farms, possible instability of conditions in the system can be improved.