Bazı ağaç türlerinde ısıl işlem uygulamasının vernik katman özellikleri üzerine etkisi
Effects of heating-treatment on properties of varnish layers on wood of some tree species
- Tez No: 309222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ÇAKICIER, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma; Dişbudak (Fraxinus excelsior L.), Anadolu kestanesi (Castenea sativa Mill.), Limba (Terminalia superba) ve İroko (Chlorophora excelsa)' dan oluşan dört odun türüne, normal atmosfer ortamında sıcaklığı ±10C duyarlıkta kontrol edilebilen bir etüvde iki farklı sıcaklık (150 ve 1800C) ve iki farklı süre (3, 6 saat) olmak üzere toplam dört varyasyonda gerçekleştirilen ısıl işlem uygulaması sonrasında; selülozik vernik, sentetik vernik, poliüretan vernik ve su bazlı vernikden ibaret dört tür vernik uygulamasının vernik film katmanlarına ilişkin yüzey pürüzlülüğü, parlaklık ve renk farkı gibi performans özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak hazırlanmıştır. Isıl işlem uygulaması sonrasında, verniklenmiş deney örneklerinin yüzey pürüzlülüğü, parlaklık ve renk değerlerindeki değişmeler tespit edilmiş ve ANOVA ve Duncan testi kullanılarak gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Therefore the aim of the current study is to determine the effects of different heat treatment and varnish application combinations on some of the physical properties of wood materials sampled from Ash (Fraxinus excelsior L.), Anatolia chestnut (Castenea sativa Mill.), Limba (Terminalia superba) and İroko (Chlorophora excelsa) species. The heat treatment was applied at two levels (150 and 1800C) for both 3 and 6 hours period. Once upon heat treatment was conducted, four type of varnish (cellulose lacquer, synthetic varnish, polyurethane varnish and water based varnish) were applied to the materials. After the treatments applications, color, brightness and surface roughness of varnish film layers of the treated woods were measured.