Şehirlerarası otobüs yolculuklarında yolcuların ergonomik beklentilerinin belirlenmesi
Determination of passenger?s ergonomics expections in intercity bus voyagers
- Tez No: 309224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH CEMİL İLÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de otobüs ile şehirlerarası yolcuk yapan kullanıcıların görüşleri doğrultusunda ergonomik beklentileri ve tercihleri belirlemek, konfor analizini yapmak, rahatsızlıkların asıl kaynağına ulaşarak tasarımcılara öneriler sunmaktır.Araştırmanın örneklemini fiziksel özrü bulunmayan 18?75 yaş aralığında, 267 erkek ve 233 bayan olmak üzere toplam 500 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak veri toplama formu (anket), değerlendirilmesinde ise SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Verilerin frekans ve yüzde dağılımları yapılmış, ikili karşılaştırmalar için çapraz tablolar oluşturulmuş ve ki-kare testi uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre koltuk yerleşim ölçülerinden ve oturma yeri genişliğinden dolayı önemli rahatsızlıklar yaşandığı belirlenmiştir. Ayrıca boyun, bel ve sırt bölgeleri en fazla rahatsızlık yaşanan vücut bölümleri olduğu, yaşanan rahatsızlıkların oturuş pozisyonu farklılıklarından kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine ergonomic expectations and preferences with directions of users who make intercity voyagers in Turkey by bus, to perform comfort analysis and to offer suggestions for designers by reaching out to the original source of discomfort.Research sample consisted of a total of 500 people being 267 men and 233 women not having a physical disability in the 18-75 age range. The data collection form to collect data (survey) and SPSS 15.0 program in the evaluation was used. Frequency and percentage distribution of the data was made, cross-tables was created and chi-square test was applied.According to research, it was determined that the significant discomfort was experienced because of seat layout dimensions and seat width. Moreover it was determined that neck, waist and back areas were the body parts that experienced the most discomfort and experienced the inconvenience was due to differences in the sitting position.