Trakya bölgesi yük akışı analizinin farklı yazılımlarla gerçekleştirilmesi
Providing analysis of power flow in Thrace with using different software
  1. Tez No: 309233
  2. Yazar: ZEKERİYA HARMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, 114 baralı 154 ve 380 kV'luk gerilimlerden oluşan Trakya bölgesi enter-konnekte güç iletim sisteminin yük akışı analizi, bilgisayar ortamında farklı yazılım programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen yük akışı analizi ile, Trakya bölgesinin; enerji iletim hatlarından akan aktif ve reaktif güçler, hatlarda oluşan kayıplar, baraların gerilim ve açıları, transformatör güçleri, generatör ve yüklerin aktif ve reaktif güç değerleri incelenmiştir.Yük akışı analizleri, Matlab programı altında çalışan MatPower 4.0b4 ve PSAT 2.1.2 yazılım programları ile gerçekleştirilmiştir. Farklı iki programla yapılan yük akışı analizi sonuçları; kolaylık, zaman, hassasiyet v.b. açılardan karşılaştırılmış ve birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Böylece, ileriye dönük güç iletim şebeke planlanmalarında önemli bir aşama olan mevcut şebeke yük akışı analizinde farklı yazılımların üstünlüklerinden yararlanmak mümkün olacaktır.Çalışmada kullanılan Trakya bölgesine ait veriler, TEİAŞ İletim Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü'nden temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the load flow analysis of the inter-connected power conduction system of the Thrace region consisting of 11 bus 154 and 380 KW voltages have been achieved in the computer environment by using different software promrams. With the load flow analysis made, active and reactive powers flowing energy conduction lines, the losses occuring in the lines, the voltage and angles of buses, transformator powers, generator and active and reactive power values of the loads of the Thrace region have been examined.The load flow analyses have been realized with MatPower 4.0b4 and PSAT 2.1.2 softwares operating under Matlab program. The results of load flow analysis implemented through two different promrams have been compared in terms of facility, time, precision and etc. and their advantages and disadvantages over each other have been determined. Thus, it is going to be possible to make use of the superiorities of different softwares in existing mains load flow analysis which is an important phase in the forward looking power conduction mains plannings.The data of Thrace region used in the study were adopted from Conductio Planning and Coordination Managery.