Düzce Asarsuyu Deresi ve yakın çevresinin kentsel peyzaj kullanımı yönünden irdelenmesi
Examination of Düzce Asarsuyu Stream and its immediate surroundings in terms of urban landscape use
  1. Tez No: 309234
  2. Yazar: SİNEM ÖZDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ AKINCI KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kentsel mekanlarda doğal kaynak olan akarsular, çizgisel özelliği ile ekolojik süreklilik sağlamakta ve rekreasyonel açıdan potansiyel alanlar olarak değer kazanmaktadır. Kent içi akarsuların doğal ve kültürel özelliklerini korumak kadar estetik değerinin de kente kimlik kazandırmakta önemli olduğu da bilinmektedir. Bu çalışmada, akarsu koridorlarının kentsel sürdürülebilirlik, yeşil koridor sağlama, kimlik boyutu kazandırma, rekreasyonel kullanım alanları oluşturma, kent insanına sosyal ve psikolojik açıdan olumlu etki sağlamaya ilişkin konular değerlendirilmiştir. Bu amaçla, yurtdışı ve yurtiçinde uygulanmış örnekler ele alınarak, kent içi akarsuların, kente kazandırmış olduğu bu etkilerin önemi vurgulanmıştır.Öncelikle yerinde yapılan gözlemlerle mevcut durum ortaya konulmuş, ayrıca yerel halkın bu konuya ilişkin görüşünü almak üzere 300 kişiye yarı standart bir anket uygulaması yapılmıştır. Halkın kültürel yapısı, eğitim düzeyi, sosyal aktivite faaliyetlerine yapabilecekleri katkılar ve beklentileri ile ilgili elde edilen bilgiler SPSS 13.0 ile analiz edilmiş, sonuçlar tablolarla verilmiştir. Kişilerin Düzce Kenti içerisinden geçmekte olan Asarsuyu Deresini kullanma şekilleri ve sıklıkları hakkında görüşleri alınmıştır. Bu sonuçlara göre de; Asarsuyu Deresinin birçok konuda yetersiz olduğu ve beklentileri karşılamadığı ortaya konulmuştur. Kentsel önemi olan böyle bir alanın yaşam kalitesini yükseltmede etkisi düşünülerek, tasarımı için yapılabilecekler irdelenmiştir.Sonuç olarak, Düzce Kentindeki Asarsuyu Deresi ve yakın çevresinin, uygulanmış olan bazı örnek projeler ve tasarım kavramları temelinde, yaşam kalitesinin, gerek estetik ve gerekse fonksiyonel anlamda yükseltilmesi için bazı çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Streams, which are natural sources in urban places, provide ecological continuity with their linear structure and gain importance as potential areas for recreational purposes. It is known that the aesthetic value of urban streams are as important as protecting their natural and cultural characteristics in bringing an identity to the city. In this study, the issues regarding following features of stream corridors were evaluated: urban continuity, provision of green corridors, bringing urban identity, establishing recreational usage areas, bringing a positive influence to urban people socially and psychologically. For this purpose, by handling the examples which were applied at home and abroad, the importance of such influences brought by urban streams to the city were emphasized.First of all, the current situation was set forth by in-situ observations and also a semi-standard survey was conducted among 300 people in order to find out the opinion of local community regarding this subject. The information obtained regarding the cultural structure and education level of the community, their probable contributions to social activities and expectations were analysed with SPSS 13.0 and results were given in tables. People's opinions were taken about their way and frequency of use of Asarsuyu Stream, which passes through Düzce City. According to these results, it was revealed that Asarsuyu Stream is insufficient in many aspects and does not meet the expectations. Considering the effect of such place with urban importance in increasing the quality of life, the things which may be done for its design were examined.As a result, some solution offers were tried to be produced based on some sample projects and design concepts which had been implemented in order to increase the quality of life of Asarsuyu Stream and its immediate surroundings in Düzce both aesthetically and functionally.