1999 depremleri sonrası Düzce ilinin yeniden yapılanma süreçlerinin incelenmesi
Process of Düzce city analysis of reconstruction after the 1999 earthquakes
- Tez No: 309248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depremler; aniden ortaya çıkmaları, durdurulamamaları, geniş alanları etkileyerek insanlara ve çevrelerine büyük maddi-manevi zararlar vermeleri gibi etkenlerden dolayı afetler içerisinde etki bakımından ilk sıralarda yer almaktadırlar. Depremlerin toplumlar ve bireylerler üzerinde yol açtığı çok yönlü zararların azaltılabilmesinde deprem öncesi ve sonrası planlama, tasarım ve uygulama çalışmaları çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu tür çalışmalarla geçmiş depremlerden elde edilen deneyimler kullanılmakta, depreme uğramış bölgeler incelenmekte ve analiz edilerek değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda çıkarılan dersler olası deprem zararlarının azaltılmasında kullanılabilmektedir.Bu araştırmanın amacı 1999 depremlerinin etkisinde kalan Düzce ilinin yeniden yapılanmasının bir alan çalışması yöntemiyle incelenmesi ve analiz edilmesidir. Böylece geçmiş deneyimlere ilişkin verilere ulaşılarak olası depremlerde kullanılabilecek yeniden yapılanma adımlarının daha sağlıklı ve hızlı atılması sağlanması hedeflenmektedir. Bu sayede deprem zararları da azaltılabilecektir.Bu alan çalışmasında deprem sonrası yeniden yapılanma fiziksel evreleri içinde ele alınarak depremin insanların yaşadıkları çevreye ait etkilerinin belirlenmesi ve zamanla oluşan yeni çevreyi nasıl algıladıkları değerlendirilmektir. Ayrıca deprem sonrası yeniden yapılanmanın Türkiye-Düzce alan çalışmasında fiziksel ve mekansal dönüşüm bağlamında incelenmiştir. Bu amaçla uygulanan anketler ile elde edilmiş niceliksel ve niteliksel veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Alan çalışmasının evrenini Düzce kent merkezinde en çok zarar gören beş mahalle ile sınırlı bir alan oluşturmaktadır. Çalışma, deprem sonrası yıkılan veya hasar gören çevresinden yeni bir çevreye taşınarak yer değiştirmek zorunda kalan veya eski çevresinde yaşamaya devam ederek yer değiştirmeyen iki yüz doksan dört kişilik bir grup üzerinde gerçekleştirilmiştir.Çalışma sonucu depreme uğrayan toplumların fiziksel çevre koşullarına uygun deprem sonrası yeniden yapılanma için bir değerlendirme yaklaşımı getirilmiştir. Bu yaklaşım planlayıcılar, uygulayıcılar ve tasarımcılar için deprem sonrası tasarlanacak ve inşa edilecek çevrelerin mekânsal dinamiklerinin anlaşılabilmesine olanak tanıyacaktır.Çalışma sonucu elde edilen verilerin analizi deprem sonrası tamamen yer değiştirmenin halen süren olumsuz etkilerini göstermektedir. Bu nedenle yeni çözüm önerileri olarak Aynı yerde veya Eski yerleşime yakın yerde yeniden yapılanma yaklaşımları getirilmiştir. Ayrıca bu yaklaşımların olası alt biçimleride değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are evaluated as major disasters due to factors such as affecting large areas, sudden emergence, to cause financial and moral damages to people and the environment. The reduction of losses caused by the multi-faceted on individuals before and after the earthquake plays a very important planning and design work. At such studies, experience from past earthquakes are used, regions that have suffered from the earthquake are analyzed and evaluated. As a result of these evaluations, the lessons learned can be used to reduce potential earthquake losses.The purpose of this research is analysis a restructuring study of the province Duzce , influenced by the 1999 earthquakes. By accessing the data of the past experience, restructuring steps that can be used on the possible earthquakes in future will provide more healthy and faster recovery. In this way, the earthquake damage would be reduced.In this study, the effects of post-earthquake reconstruction on people is determined by taking it`s physical phases and the perception of them to their new environment is investigated. In addition, post-earthquake reconstruction is examined in the context of physical and locational transformation of Turkey-Duzce. For this purpose, quantitative and qualitative data were obtained from questionnaires and these data has been analyzed statistically. The population of the field study is limited by the most damaged five neighborhoods in the city center.Examination has been performed on a group of two hundred and ninety-four people who had to change their destroyed or damaged the environment to new place after an earthquake or not changed and continued to live in thie former place.As a result of the study, assessment approach for post disaster reconstruction has been developed for the psycho-social and physical conditions of the disaster affected region. This approach offers planners, constructors and designers to reconstruct the area psycho-socially and physically after the disaster.The analysis of the data obtained from research shows that the ongoing negative effects of complete displacement after an earthquake. The proposed solution, restructuring in the same place in the center, re-structuring of the district same as before, partially or completely replacing the neighborhood and as an another solution reconstruction can be performed anywhere close to the center.