Renk açma işleminin termal modifikasyon yapılmış bazı ağaç malzemelere etkisi
The effects of bleaching process on some wood species modified with thermal treatment
- Tez No: 309262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı, renk açma işleminin termal modifikasyon yapılmış bazı ağaç malzemelere etkisini belirlemektir. Bu amaçla ısıl işlem sonrası ağaç malzemede meydana gelen bazı fiziksel bozunmaları gidermek için çeşitli renk açma kimyasalları kullanarak, malzemenin doğal renk, parlaklık ve sertlik değerleri elde edilmeye çalışılmıştır. Sarıçam (Pinus Sylvestris L.), Sapsız meşe (Quercus petraea L.), Doğu kayın (Fagus Orientalis L.) ve göknar (Abies Bornmülleriana Mattf.) odunlarından hazırlanan örnekler, farklı sıcaklıklarda (140?1600C) ve farklı zaman (3-5-7 saat) periyotlarında ısıl işleme tabi tutulmuştur. Daha sonra malzeme yüzeylerine % 18 konsantrasyondaki renk açma çözeltileri Ç1 (NaOH + H2O2), Ç2 (NaSiO3 + H2O2) ve Ç3 (H2C2O4) uygulanarak, oluşan renk, parlaklık ve sertlik değişim değerleri, ASTM D 2224, EN ISO 2813 ve ASTM D 2240 standartlarına göre belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre; kullanılan renk açma çözeltileri ısıl işlem görmüş ağaç malzeme yüzeylerinde, renk ve parlaklık değerlerinde azalma, sertlik değerinde ise artışa yol açmıştır. Buna göre; ısıl işlem görmüş ağaç malzeme yüzeylerinde doğal renk, parlaklık ve sertlik değerlerine yakın sonuçlar elde edebilmek için Ç1 ve Ç2 çözelti grubları tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect to some heat ? treated woods of bleaching process. For this purpose, natural color, brightness and hardness values of woods - Scotch pine (Pinus sylvestris L.), Sessile oak (Quercus petraea L.), Eastern beech (Fagus orientalis L.), and fir (Abies bornmülleriana Mattf.) ? are to obtained by using variety of bleaching chemicals in order to measure some physical degradation occurred after heat treatment. The woods were exposed to heat treatment at different temperatures of 1400C and 1600C, and at different times periods for 3, 5, and 7 hours. Then S1 (NaOH + H2O2), S2 (NaSiO3 + H2O2) and S3 (H2C2O4) solutions at concentration of 18% were applied to the material surfaces in order to identify change values of color, brightness and, hardness according to ASTM D 2224, EN ISO 2813 and ASTM D 2240 standards. According to research result, the bleaching solutions used to heat-treated wood surfaces causes to decrease of color and brightness values but increase the hardness values. So, the result indicated that the application of the S1 and S2 solutions groups gave more closed to natural color, brightness and hardness values for the heat-treated wood surfaces.