Renk açıcı kimyasal maddelerin bazı ağaç malzeme ve verniklerin yanma özelliklerine etkileri
The effects of bleaching chemicals on the combustion properties of some varnishes and wood materials
  1. Tez No: 268589
  2. Yazar: EYÜP AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, renk açma işleminin bazı ağaç malzeme ve verniklerin yanma özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) odunlarından ASTM D 358 esaslarına uyularak hazırlanan örnekler, sodyum hidroksit (NaOH), hidrojen peroksit (H2O2), kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ve sodyum silikat (NaSiO3)' ın % 18'lik çözeltisi ile renk açma işlemi yapıldıktan sonra, ASTM D 3023 esaslarına göre su bazlı (Sb) ve sentetik (Sn) vernikler ile kaplanmıştır. Renk açma işlemi yapılan örneklerin yanma özellikleri ASTM E 160?50' ye göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, alev kaynaklı yanma sıcaklığı; ağaç türü, renk açma gereci ve vernik çeşidi etkileşimine göre en yüksek S+R2+Sb' de (501.3), en düşük Dk+Sn' de (368.9), alev kaynaksız (kendi kendine) yanma sıcaklığı; ağaç türü, renk açma gereci ve vernik çeşidi etkileşimine göre en yüksek sarıçamda (647.4), en düşük Dk+Sn' de (543.4), kor hali yanma sıcaklığı; ağaç türü, renk açma gereci ve vernik çeşidi etkileşimine göre en yüksek Dk+R3+Sb' de (572.0), en düşük Dk+R3+Sn' de (235.2) elde edilmiştir. Buna göre, yangına dayanıklı olması istenen mobilya ve dekorasyon uygulamalarında, R2 çözeltisi (NaOH+Ca(OH)2+H2O2) ile renk açma işlemi yapılmış sentetik vernikli sarıçam ağaç malzeme kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of wood material and varnishes on combustion properties. For this purpose, samples prepared from wood of Oriental beech (fagus orientalis L.) and scotch pine according to ASTM D 358, were covered with waterbased and synthetic varnishes after bleaching with 18 % solution of sodium hydroxide (NaOH), hydrogen peroxide (H2O2), calcium hydroxide (Ca(OH)2) and sodium silicate (NaSiO3). Combustion properties of bleached samples were determined according to ASTM E 160-50. According to the result of the research, flame source combustion temperature, according to interaction of wood types, bleacher and varnish types was gained the highest temperature S+R2+Sb (501.3), the lowest temperature Dk+Sn (368.9); without flame source combustion temperature, according to interaction of wood types, bleacher and varnish types was gained the highest temperature scotch pine (647.4), the lowest temperature Dk+Sn (543.4); glowing combustion temperature, according to interaction of wood types, bleacher and varnish types was gained the highest temperature Dk+R3+Sb (572.0), the lowest temperature Dk+R3+Sn (235.2). If needed fire resistance in furniture and decoration application, it is suggested to use scotch pine wood wish synthetic varnished and bleached with R2 solution (NaOH+Ca(OH)2+H2O2).