Determination of shelter locations and evacuation routes for a possible earthquake in the city of Istanbul
Olası bir Istanbul depreminde barınma yerlerinin yer seçimi ve tahliye rotalarının belirlenmesi
  1. Tez No: 309316
  2. Yazar: CEYDA KIRIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada , Istanbul'da afet müdahale ve yardım tesisleri yer seçimi, olası bir deprem açısından incelenmiştir. Bu çalışma kapsamındaki problem, barınma yerleri ve olası bir deprem sonrasında kullanılmak üzere tahliye yolları belirleme problemidir. Burada amaç insanları kısıtlı bir zamanda bulundukları coğrafi konumdan barınak noktalarına İstanbul'un metropol yol ağını kullanarak tahliye etmek ve izin verilen maksimum güzergah uzunlukları, barınak ve yol kapasiteleri gibi olası kısıtlara uyarak onların yolda geçecek sürelerini en aza indirmektir. Bunun için iki matematiksel model öneriyoruz. Model 1, uzunluk kısıtlı olası güzergahları girdi olarak alan bir tahliye modelidir. Model 2 ise ağ yapısını doğrudan kullanan serim akış bazlı bir modeldir ve güzergahları çözüm çıktısının bir parçası olarak sunar. Her iki model de, yol ve barınak kapasitelerine uyacak şekilde her talep noktasının en azından bir barınak noktasından hizmet aldığını garanti eder. Bu modeller, ayrıt ve barınak kapasitelerinin olduğu ve olmadığı ve tesis sayılarının değişik değerler aldığı farklı durumlar için çözülmüştür. Çözümlerde, tahliye sırasında fazla yığılma olan ayrıtlar ve tesisler belirlenmiş ve darboğaz yaratan ayrıt veya tesislerin deprem sonrası devre dışı kalması durumunda tahliye ve tesis yer seçimlerinin nasıl etkileneceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the location of disaster response and relief facilities in Istanbul is investigated in view of a possible earthquake. Our objective is to determine and analyze the assignments of demand nodes to shelter nodes. We propose two mathematical models for this purpose. Model 1 is a path based model, in which the possible paths are determined by preprocessing the network data to assign demands to shelters while obeying path capacities. Model 2 is an arc based model that uses the network data directly and creates the paths as a byproduct of the solution. Both of the models ensure that each demand node is served by at least a shelter node in accordance with road and shelter capacities. We examine the effect of the shelter capacity, the number of shelters, and the road capacities on the results in different cases. In these cases, we find out that the shelter capacity, number of shelters, and road capacities influence the shelters to be opened, the assignment of the demand nodes to these shelters and the used arcs/paths in this assignment.