Projective resolutions over EI-categories
EI-kategorileri üzerinde projektif çözücüler
  1. Tez No: 309317
  2. Yazar: CİHAN BAHRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
EI-kategori temsilleri cebirsel K-teorisinde ve cebirsel topolojide doğal bir sekildeortaya çıkmaktadır (bkz. [4], [10], [12]). Bu tezde sonlu projektif boyuta sahipEI-kategori temsillerini inceledik. Bu genel teoriyi sonlu grupların orbit kategorilerineuyguladık ve orbit kategorisi için Rim'in teoreminin bir versiyonunu ([5]'tekiTheorem B) ispatladık. Bu teoremin bir sonucu bize, sabit bir p asalı için, sonlubir G grubunun p-altgruplarnn verdiği orbit kategorisinde Z(p) katsayılı sabit funktorunprojektif boyutunun sonlu oldugunu soyluyor. Bu boyut pd(G, p) olarakgosteriliyor. Bu tezde ilk bariz olmayan durumlardan olan pd(S4, 2) ve pd(S5, 2)degerlerini tam olarak hesapladık. Ayrca orbit kategorisinde altgrup ailesini herhangibir asalın kuvveti kadar elemana sahip bütüun altgruplar ve katsayı halkasınıtamsayılar olarak aldığımız zaman sabit funktorun projektif boyutunun, |G|'ninbirden fazla asal çarpanı oldugu sürece sonlu olamayacağını ispatladık.
Özet (Çeviri)
Representations of EI-categories occur naturally in algebraic K-theory and algebraictopology (see [4], [10], [12]). In this thesis, we study EI-category representationswith finite projective dimension. We apply this general theory toorbit categories of finite groups and prove Rim's theorem for the orbit category(Theorem B in [5]). It follows from this theorem that, for a fixed prime p, theconstant functor over the orbit category of a finite group G with respect to thefamily of p-subgroups and with coefficients in Z(p) has finite projective dimension,which we denote by pd(G, p). In this thesis, we calculate pd(S4, 2) and pd(S5, 2)explicitly, which are among the first nontrivial cases. We also prove that the constantfunctor over the orbit category of all subgroups with prime power order andwith integral coefficients never has a finite projective resolution unless G itselfhas prime power order.