Cubist style rendering of 3D virtual environments
3B sanal ortamların kubist tarzda sahnelenmesi
- Tez No: 309318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Cubism, pioneered by Pablo Picasso and Georges Braque, was a breakthrough in art, influencing artists to abandon existing traditions. In this thesis, we present a novel approach for cubist rendering of 3D synthetic environments. Rather than merely imitating cubist paintings, we apply the main principles of Analytical Cubism to 3D graphics rendering. In this respect, we develop a new cubist camera providing an extended view, and a perceptually based spatial imprecision technique that keeps the important regions of the scene within a certain area of the output. Additionally, several methods to provide a painterly style are applied. We demonstrate the effectiveness of our extending view method by comparing the visible face counts in the images rendered by the cubist camera model and the traditional perspective camera. Besides, we give an overall discussion of final results and apply user tests in which users compare our results very well with Analytical Cubist paintings but not Synthetic Cubist paintings.
Özet (Çeviri)
Pablo Picasso ve Georges Braque'ın öncülük ettiği kübizm, sanatçılara yüzyıllarca süregelen gelenekleri terketmeleri konusunda ilham veren önemli bir hareketti. Bu çalışmada, üç boyutlu sentetik ortamların kübist sahnelenmesi için yeni bir yaklaşım sunduk. Kübist resimleri doğrudan kopyalamak yerine, Analitik Kübizmin temel ilkelerini üç boyutlu grafik sahnelemesine uyguladık. Bu doğrultuda, genişletilmiş bir görüntü sağlayan yeni bir kübist kamera ve sahnenin önemli bölümlerini sonucun belirli bir alanında tutan algıya dayalı bölgesel belgisizlik tekniğini geliştirdik. Ayrıca resim etkisini sağlamak için çeşitli yöntemlere başvurduk. Geleneksel kamera ve kübist kamera modeli ile oluşturulmuş resimlerde görünen yüz sayılarını karşılaştırarak, genişletilmiş görüntü yöntemimizin geçerliliğini gösterdik. Bunun yanında kesin sonuçlar üzerine genel bir tartışmaya yer verdik ve kullanıcı deneyleri gerçekleştirdik. Bu deneylerde, denekler sonuçlarımızı Analitik Kübist resimlere benzer bulmalarına rağmen Sentetik Kübist resimler ile eşleştirmediler.