Optimization of the production of trichoderma reesei endoglucanase I in pichia pastoris
Pichia pastoris'te trichoderma reesei endoglukanaz I üretiminin optimizasyonu
  1. Tez No: 309373
  2. Yazar: ASLI ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. UĞUR SEZERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Trichoderma reesei endoglukanaz I'inin Pichia pastoris organizmasında üretilmesidir. Pichia pastoris, yabancı proteinleri yüksek düzeyde üretebilmesi, sıkı regüle edilebilen bir promotöre (alkol oksidaz I) sahip olması dolayısıyla üretim için seçilen organizmadır.Heterolog endoglukanaz I üreten Pichia hücreleri farklı stratejiler uygulanarak fermentörde üretilmiştir. EG I üretiminde sıcaklık ve metanol konsantrasyonunun etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle, promotörün indüksiyonu metanol gerektirdiğinden, fermentör içerisindeki metanol miktarının etkisi incelenmiştir. Kesikli ve kesikli beslemeli fermentasyonlar yapılarak örneklerin analizleri yapılmıştır. Kesikli beslemeli fermentasyonlarda, hücrelerin protein üretimi sırasında büyümelerine yardımcı olmak amacıyla metanole ek substrat olarak sorbitol kullanılmıştır. Protein konsantrasyonları, EG I'in aktivite analizleri, SDS-PAGE ve büyüme hızı sonuçları karşılaştırılarak endoglukanaz I'in Pichia pastoris'te yüksek üretimi optimize edilmeye çalışılmıştır. Endoglukanaz I'in Pichia pastoris'te üretilmesi için en iyi koşulların düşük metanol seviyesi ve düşük sıcaklık olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar özellikle deterjan ve kağıt endüstrisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce Trichoderma reesei endoglucanase I in Pichia pastoris. Pichia pastoris is the host of the production since it has many advantages like high level production of foreign proteins and possession of a tightly regulated promoter, alcohol oxidase I.Pichia cells expressing heterologous endoglucanase I was grown in fermenter with different strategies. The effects of temperature and methanol concentration on EG I production were tried to be understood. Especially the effect of methanol level in fermenter was investigated since the induction of the promoter needs methanol. Batch and fed-batch fermentations were performed and analyses of the samples were done. Sorbitol was used as a co-substrate to methanol to keep cells growing during production. Protein concentrations, activity analysis of EG I, SDS-PAGE and growth rate results were compared and high level production of endoglucanase I in Pichia pastoris was tried to be optimized. For the production of EG I in Pichia pastoris, less methanol level and low fermentation temperature were found to be best conditions. Results obtained in this study can be used for further studies and applications especially in detergent, pulp and paper industry.