Visual analysis of multiple route deviations
Çoklu rota sapmalarının görsel analizi
  1. Tez No: 309409
  2. Yazar: YILMAZ DEMET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Rota analizleri, büyük miktarlarda hareket verilerinin toplanmasıyla önem kazanmaktadır. Bu verilerde saklı bilgileri ortaya çıkarmak için farklı analiz amaçlarına yönelik çok farklı görselleştirme metodları önerilmiştir. Bu tezdeki analiz, rota sapmalarının görselleştirmesini konu alır. Rota sapmaları; trafik sıkışıklığı, trafik kazaları, hava koşulları ya da işletme ile ilgili bir çok nedenden ötürü oluşabilir. Bu tezde önerilen sistem, çoklu rota sapmaların görselleştirilmesinde iki teknik sunar: daire-glif gösterimi ve rota boyama. Rota boyama, sapmaları genel şekilde ifade ederken, daire-glif gösterimi sapmaları detaylı bir şekilde gösteren bir tekniktir. Bazı görselleştirme kısımlarında detay seviyeleri tekniği kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımların başarılarını ölçmek için istatistiksel yöntemler kullanarak kullanılabilirlik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the collection of excessive amounts of movement data, the analysis of routes has become very important in the exploration of these datasets. To reveal the hidden information in the data, many visualization approaches are proposed according to analysis type. The analysis in this thesis involves visualization of route deviations which occur due to several reasons such as traffic congestion, accidents, weather conditions, or operational issues. The proposed system integrates two visualization techniques for multiple routes visualization: circle-glyph representation and route coloring. While route coloring emphasizes deviations on general trends, circle-glyph visualization concentrates on the detailed analysis of deviations. Level of detail is applied in some visualization parts. A usability study with statistical analysis of its results is performed to evaluate the success of the proposed approaches.