Dual-finger 3D interaction techniques for mobile devices
Taşınabilir cihazlar için çift-dokunuş bazlı 3B etkileşim teknikleri
- Tez No: 309445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA K. ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Taşınabilir cihazların üç boyutlu kabiliyeti artmaktadır ve etkileşim bu araçların önemli bir kilit özelliği haline gelmektedir. Kullanıcıların pasif tüketiciler olmaktansa, 3B boyutlu içerik ile etkin şekilde ilgilenmeleri beklenmektedir. Dokunmatik ekranlar üç boyutlu içerikle doğrudan etkileşime ve 3B görsel öğeleri işlemeye olanak sağladığıdan, dokunma temelli etkileşim, 3B uygulamalar için doğal ve kullanıcıya hitap eden bir girdi türüdür. Bununla birlikte dokunmatik ekranlı avuçiçi cihazlara yönelik 3B etkileşim teknikleri geliştirmek basit değildir. Önemli bir nokta kullanıcının 3B nesneler ile etkileşime geçerken parmakları ile bu nesnelerin üzerlerini kapatacak olmalarıdır. Ayrıca kullanıcının parmakları ekranda geniş bir alanı kapatacağından, dokunulabilecek en ufak nesnenin boyutu sınırlıdır. Bu tezde, öncelikle varolan 3B etkileşim teknikleri, avuçiçi cihazlar üzerindeki verimlilik seviyesine göre incelenmiştir. Daha sonra ufak ekranlara yönelik, hassas Çift-Dokunuşlu 3B Etkileşim Teknikleri sunulmuştur. Ardından önerilen ve önceden varolan 3B etkileşim tekniklerinin kullanılabilirliğinin, verimliliğinin ve hata payının ölçülüp değerlendirildiği bir deneyin sonuçları sunulmuştur. Son olarak ise, önerilen tekniklerin kullanıcı modları bütünlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional capabilities on mobile devices are increasing, and interactivity is becoming a key feature of these tools. It is expected that users will actively engage with the 3D content, instead of being passive consumers. Because touch- screens provide a direct means of interaction with 3D content by directly touching and manipulating 3D graphical elements, touch-based interaction is a natural and appealing style of input for 3D applications. However, developing 3D interaction techniques for handheld devices using touch-screens is not a straightforward task. One issue is that when interacting with 3D objects, users occlude the object with their fingers. Furthermore, because the user?s finger covers a large area of the screen, the smallest size of the object users can touch is limited. In this thesis, we first inspect existing 3D interaction techniques based on their performance with handheld devices. Then, we present a set of precise Dual-Finger 3D Interaction Techniques for a small display. Then, we present the results of an experimental study, where we evaluate the usability, performance, and error rate of the pro- posed and existing 3D interaction techniques. Finally, we integrate the proposed methods of different user modes.